Македонија на Детска Евровизија 2006

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детски Избор на песна за Евровизија 2006
ЗемјаМакедонија
National selection
Selection processДетска песна на Евровизија
Дата2006
ПобедникЗана Алиу
ПеснаВљубена
Finals performance
Резултати од финале15та, 14 бодови

Македонија учествуваше на Детски избор за песна на Евровизија 2006, одржан во Букурешт, Романија.[1][2]

Пред Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

Национално финале[уреди | уреди извор]

Македонската претселекција се одржала во сабота, а победник била Зана Алиу со песната „Вљубена“.

Победникот бил избран со телефонско гласање и жири составено од маестро Александар Џамбазов, поп пејачот Ламбе Алабаковски, минатогодишниот македонски претставник Денис Димоски, Јулијана Забаева од Државното музичко училиште и композиторот Авни Алиу.

Финале – 2006
Редослед Изведувач Песна Жири Телефонско гласање Вкупно Место
1 Зана Алиу "Вљубена" 25 21 46 1
2 Фикрија Таир и Патриција Ѓорѓиева "Ритам брз" 15 25 40 2
3 Миланка Новевска "Омилена" 18 15 33 3
4 Наташа Трајковска "Што да правам" 8 18 26 4
5 Софија Карапеева и Зорица Илиевска "Петок вечер" 21 3 24 5
6 Лаура Крлиу "Тика так" 10 12 22 6
7 Ивона Попчевска "Поубав тандем" 12 8 20 7
8 Ивона Богоевска и Симона Попоска "Диско" 4 10 14 8
9 Дамјан Каранфилов и Горан Павловски "Вљубен" 6 4 10 9
10 Стефани Брзанова "За прв пат вљубена" 3 6 9 10

Специјално за Детската Евровизија, Зана напишала две песни, но ја одбрала „Вљубена„ поради брзиот ритам, забавна мелорија и енергијата што песната ја жири. Аражманот бил направен од Арти Кастрати. Зана била придружувана на сцена од Мила Ниновска, Ирина Јолевска и Ангела Велевска, ученици во СУ „Илија Николовски Луј“, а кореографијата била на Сања Шутевска. За време на подготовските пред натпреварот, МРТ и менаџментот на Зана воден од Ина Идриса планирале да објават секаков вид на промотивни материјали за поддршка на Зана вклучувајќи постери и ЦД кое содржело ремикс на песната.

На Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Macedonia JESC“. esckaz.com. Посетено на 2022-05-12.
  2. „..:: MRT.com.mk ::.. - Детски Евросонг 2006“. web.archive.org. 2009-05-30. Архивирано од изворникот на 2009-05-30. Посетено на 2022-05-12.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)