Македонија на Детска Евровизија 2018

Од Википедија — слободната енциклопедија
Junior Евровизија 2018
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесInternal selection
Дата на избор
  • Artist: 18 August 2018
  • Song: 19 October 2018
Избран учесникМарија Спасовска
Избрана песна"Doma"
Избран текстописецДарко Димитров
Елена Ристеска
Изведба во финале
Финален резултат12th, 99 points
Macedonia на Junior Евровизија
2018

Македонија учествуваше на Детска Евровизија 2018 на 25 ноември 2018 во Минск, Белорусија. Македонскиот радиодифузер МТВ беше одговорен за организирање на нивниот претставник на натпреварот. Марија Спасовска беше интерно избрана на 18 август 2018 како македонска претставничка.

Пред Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

На 24 август 2018, македонскиот радиодифузер објави дека ја одбрале 13-годишната пејачка Марија Спасовска интерно да ја претставува Македонија на Детска Евровизија 2018.[1] Нејзината песна за натпреварот беше објавена на 19 октомври 2018.

На Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

За време на церемонијата на отворањето и ждрепката за редоследот кој се одржа на 19 ноември 2018, Македонија беше извлечена да настапи 16та на 25 ноември 2018, после Франција и пред Ерменија.[2]

Гласање[уреди | уреди извор]

Резултатите од Детска Евровизија 2018 биле одлучени од националните жирија и онлајн гласање од публиката. Секоја држава имала национално жири што се состоело од три професионалци од музичката индустрија и две деца на возраст меѓу 10 и 15 кои биле жители на земјата што ја претставуваат. Од жирито било побарано да го оцени секој натпреварувач засновано на: вокален капацитет, сценска изведба, композицијата на песната и оригиналност, и целокупен впечаток од настапот. Дополнително, ниту еден член на национално жири не смеел да биде поврзан на ниту еден начин со некој од учесниците на таков начин што тие не можат да гласаат непристрасно и независно. Првата фаза на онлајн гласањето започнала на 23 ноември 2018 кога резиме од сите пробни настапи ќе биде прикажано на junioreurovision.tv пред гледачите да може да гласаат. После ова, гласачите ќе имаат можност да гледаат и подолги едно-минутни видеа од пробата на секој натпреварувач. Првата рунда завршила во недела, 25 ноември, во 15:59 CET. Втората фаза од онлајн гласањето се случила за време на преносот во живо, и започната веднаш по последниот настап и била отворена 15 минути. Меѓународните гледачи можеле да гласаат за минимум 3 земји, а максимум 5. Тие исто така можеле да гласаат и за песната на својата земја. Овие гласови после биле претворени во бодови кои што ќе бидат одредени од процентот на добиени гласови. На пример, ако песна добие 20% од гласовите, ќе добие 20% од достапните бодови. Јавното гласање го одредувало 50% од финалниот резултат, додека другите 50% доаѓале од професионалните жирија.

Points awarded to Macedonia[3]
Score Country
12 points
10 points Албанија Albania
8 points
7 points
6 points
5 points Ерменија Armenia
4 points Велс Wales
3 points
2 points
1 point
Macedonia received 35 points from the online vote

Points awarded by Macedonia[3]
Score Country
12 points Италија Italy
10 points Украина Ukraine
8 points Казахстан Kazakhstan
7 points Австралија Australia
6 points Франција France
5 points Грузија Georgia
4 points Малта Malta
3 points Полска Poland
2 points Србија Serbia
1 point Албанија Albania

Детални резултати од гласањето[уреди | уреди извор]

Detailed voting results from Macedonia[3]
Draw Country Juror A Juror B Juror C Juror D Juror E Average Rank Points Awarded
01 Украина Ukraine 5 9 4 2 1 2 10
02 Португалија Portugal 16 17 16 18 16 18
03 Казахстан Kazakhstan 1 13 3 5 4 3 8
04 Албанија Albania 9 4 14 14 5 10 1
05 Русија Russia 11 6 13 15 9 12
06 Холандија Netherlands 17 18 19 17 18 19
07 Азербејџан Azerbaijan 18 8 12 12 11 13
08 Белорусија Belarus 10 14 15 6 3 11
09 Ирска Ireland 14 19 18 11 14 17
10 Србија Serbia 19 3 8 8 10 9 2
11 Италија Italy 2 1 1 7 15 1 12
12 Австралија Australia 3 5 7 1 13 4 7
13 Грузија Georgia 4 2 5 9 17 6 5
14 Израел Israel 13 16 10 13 12 14
15 Франција France 6 10 2 10 2 5 6
16 Македонија Macedonia
17 Ерменија Armenia 12 12 17 19 8 15
18 Велс Wales 15 11 11 16 19 16
19 Малта Malta 7 7 9 3 6 7 4
20 Полска Poland 8 15 6 4 7 8 3

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FYR Macedonia: Marija Spasovska to Junior Eurovision 2018 – Eurovoix“. Eurovoix. 24 August 2018. Посетено на 24 August 2018.
  2. Zwart, Josianne (19 November 2018). „Running order of Junior Eurovision 2018 revealed“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2018-11-19. Посетено на 1 June 2021.
  3. 3,0 3,1 3,2 „Results of the Final of Minsk 2018“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-06-01. Посетено на 1 June 2021.