Ивана Петковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ивана Петковска
Родена 14 април 2002
Скопје
Националност Македонка
Позната пејачка

Ивана Петковска (родена на 14 април 2002 во Скопје) — македонска поп-пејачка. Заедно со Магдалена Алексовска, Ивана ја претставувала Македонија на Детската Евровизија 2015 во Софија, Бугарија, со песната „Плетенка“ и се пласирала на седумнаесеттото место во конкуренција со 26 поени.[1]

Таа била ученик во основното училиште „Димитар Македонски“. Ги направила првите чекори во музиката кога имала само 5 години, настапувајќи на детскиот фестивал „Поточиња“. По 3 години се приклучила на КУД Никола Јонков Вапцаров, македонски народен фолклорен ансамбл, учествувајќи на неколку настапи во земјата и странство. Покрај танцувањето, таа пеела македонски народни песни на голем број на концерти низ Македонија. Ивана исто така била член во училишниот хор.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ivana and Magdalena to sing for FYR Macedonia“. junioreurovision.tv. 9 Ekim 2015. Архивирано од изворникот на 28 Eylül 2015. Посетено на 9 Ekim 2015. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)