Барбара Поповиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Барбара Поповиќ
На генералната проба за Детски избор за песна на Евровизија 2013
Животописни податоци
Роден(а)16 август 2000 (2000-08-16) (23 г.)
Македонија Скопје, Република Македонија
ЖанровиПоп
ЗанимањаПејачка
ИнструментиВокал
Период на активност2006 или 2007 — денес

Барбара Поповиќ (родена на 16 август 2000, Скопје)[1] - македонска пејачка.

Животопис[уреди | уреди извор]

Својата музичка кариера ја започнала од 6 години. На возраст од 6 до 10 години учествува на реномираниот детски фестивал Супер Ѕвезда со песната „Бонџорно“ напишана од Калиопи и со други песни.[1][2][3][4][5] На овој фестивал продолжила да настапува до 10 годишна возраст, со други песни напишани од Јован Јованов, Дарко Димитров и Драган Мијалковски.

Од шест годишна возраст го изучувала пијаното во музичкото училиште „Илија Николовски Луј“.[6]

Барбара Поповиќ и нејзиниот тим на генералната проба за Детски избор за песна на Евровизија 2013

На 30 ноември 2013 година Поповиќ ја претставила Македонија на европскиот музички фестивал Детски избор за песна на Евровизија со песната „Охрид и музика“ и го освои последното место.[3][4][6][7][8][9][10][11][12][13][14]

По кратка пауза, се вратила на сцената на Макфест 2018, настапувајќи со песната "Не си ти крив".[15]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Барбара Попович - Участники - Детское Евровидение 2013 - Первый Национальный канал“ (руски). Перший Національний канал України (en). Посетено на 2013-12-03.
 2. „Бонџорно - Барбара Поповиќ“. Супер Ѕвезда. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2013-12-03.
 3. 3,0 3,1 „Со песна за Охрид ќе ја освојува Европа“. Нова Македонија. 2013. Архивирано од изворникот на 2014-11-09. Посетено на 2013-12-03.
 4. 4,0 4,1 „Вечерва детска Евровизија, бодрете ја нашата Барбара!“. Вистина. 2013-11-30. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2013-12-03.
 5. „Meet Barbara Popovic for FYR Macedonia News Junior Eurovision Song Contest - Kyiv 2013“ (англиски). European Broadcasting Union. Посетено на 2013-12-05.
 6. 6,0 6,1 „Barbara Popović - Ohrid i muzika (F.Y.R. Macedonia 2013) Participant Profile Junior Eurovision Song Contest - Kyiv 2013“. Junior Eurovision Song Contest official site (англиски). European Broadcasting Union. 2013-12-03.
 7. „Барбара во Киев ќе пее за Охрид“. Dnevnik Online. 2013. Архивирано од изворникот на 2014-11-02. Посетено на 2013-12-04.
 8. „Јуниорскиот Евросонг 2013“. Македонска радио-телевизија. 2013-11-21. Архивирано од изворникот на 2014-06-06. Посетено на 2013-12-04.
 9. „Детска Евровизија вечерва во Киев, реакциите за Барбара позитивни“. Дневник Online. ноември 2013. Архивирано од изворникот на 2013-12-01. Посетено на 2013-12-03.
 10. „Ќерката на Кастратовиќ на Детската евровизија“. Република Online. 2013-11-19. Архивирано од изворникот на 2014-01-02. Посетено на 2013-12-04.
 11. „Македонија пак последна на детската Евровизија!“. Вистина. 2013-11-30. Архивирано од изворникот на 2013-12-03. Посетено на 2013-12-03.
 12. „MРТ ќе се откаже од детската Евровизија“. Република Online. 2012-12-03.
 13. „МРТ размислува за повлекување од Детскиот евросонг (Dnevnik.mk via RedUP.mk)“. Дневник Online. Архивирано од изворникот на 2013-12-25. Посетено на 2013-12-03.
 14. „ПОВТОРНО ДЕБАКЛ: Македонија последна на детскиот Евросонг“. Канал 5 Телевизија. 2013-11-30. Посетено на 2013-12-03.
 15. Fowell, Ian (2018-10-07). „Barbara makes a welcome return with 'Ne si ti kriv' ...and participates in 2018 Makfest“. ESC Covers (англиски). Посетено на 2020-09-30.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]