Марија Спасовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Спасовска
Биографски податоци
Роден(а)5 октомври 2005 (2005-10-05) (17 г.)
Македонија Скопје, Република Македонија
ЖанровиПоп
ЗанимањаПејачка
ИнструментиВокал Пијано

Марија Спасовска (5 октомври 2005, Скопје) — македонска поп-пејачка и текстописец, која ја претставувала Македонија на Детски избор за песна на Евровизија. Во 2018 година во Минск, Белорусија, настапи со песната „Дома“ и се пласира на 12. место. Марија станала популарна во јавноста преку нејзиното учество на мјузиклот „Тајно моја“, посветен на Тоше Проески.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Marija Spasovska - North Macedonia - Minsk 2018“. junioreurovision.tv (англиски). Посетено на 2021-01-29.