Македонија на Детска Евровизија 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Junior Избор на песна за Евровизија 2010
ЗемјаMacedonia
National selection
Selection processDečja pesna Eurovizije
Дата25 September 2010
ПобедникAnja Veterova
ПеснаEooo, Eooo
Finals performance
Резултати од финале12th, 38 points

Македонија го одбра својот претставник за Детски избор за песна на Евровизија 2010 преку Детска песна за Евровизија, национална селекција од 5 песни. Победникот беше Ања Ветерова со песната "Еооо, Еооо". Ања настапуваше за Македонија на Детска Евровизија 2010 на 20 ноември 2010 во Минск, Русија.

Пред Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

Детска песна за Евровизија[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа на 25 септември 2010, а домаќини беа Моника Тодоровска и Тони Дренковски. Пет песни се натпреваруваа и победникот беше одбран со комбинација од гласови од жири (50%) и телефонско гласање (50%).[1]

Final – 25 September 2010
Draw Artist Song Jury Televote Total Place
1 Дино Хриџиќ "Ар ен би до три" 5 86 6 11 5
2 Мартина Аврамовска "Запејте" 8 233 8 16 2
3 Никола Илиев "За твоите очи" 7 87 7 14 3
4 Амајлија Стојановска "Играј, скокај, танцувај" 6 79 5 11 5
5 Ања Ветерова "Магична песна (Ео Ео)" 10 332 10 20 1

На Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

Гласање[уреди | уреди извор]

Бодови доделени на Македонија[2]
Бодови Земја
12 бодови[б 1] Србија Србија
10 бодови
8 бодови
7 бодови
6 бодови
5 бодови Шведска Шведска
4 бодови
3 бодови Русија Русија
2 бодови
1 бод

Бодови доделени од Македонија[2]
Бодови Земја
12 бодови Србија Србија
10 бодови Ерменија Ерменија
8 бодови Белгија Белгија
7 бодови Белорусија Белорусија
6 бодови Грузија Грузија
5 бодови Украина Украина
4 бодови Малта Малта
3 бодови Шведска Шведска
2 бодови Литванија Литванија
1 бод Русија Русија

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Сите земји добија по 12 поени за да се спречи некоја земја да заврши со нула поени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FYR Macedonia JESC 2010“. esckaz.com.
  2. 2,0 2,1 „Results of the Final of Minsk 2010“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-05-30. Посетено на 30 May 2021.