Македонија на Детска Евровизија 2007

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детски Избор на песна за Евровизија 2008
ЗемјаМакедонија
National selection
Selection processДетска песна на Евровизија
Дата26 септември 2008
ПобедникБоби Андонов
ПеснаПрати ми СМС
Finals performance
Резултати од финале5та, 93 бодови

Македонија учествуваше на Детски избор за песна на Евровизија 2007, одржан во Ротердам во Холандија.[1][2]

Пред Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

Детска песна на Евровизија[уреди | уреди извор]

Финалето се одржа на 6 октомври 2007, а му претходела специјална емисија за Детска Евровизија. На шоуто настапиле претходни претставници на Македонија и Тоше Проески. 15 песни се натпреваруваа и победникот беше избран со комбинација од гласови од жири (50%) и телефонско гласање (50%). Ждрепката за редоследот на настапување била одржана на 11 септември во живо во емисијата Ѕвон.

Финале – 6 октомври 2007
Редослед Изведувач Песна Жири Телефонско гласање Вкупно Место
1 Кристина Костовска "Ponekogas posakuvam"
2 Девана Георгиевска "Eden kiss sladok kiss"
3 Ива Здравковиќ & Наталија Јанчевска "Slatki devojki"
4 Nikola Trencevski "Фраер сум јас"
5 Росица Кулакова & Димитар Стојменовски "Динг Динг Донг" 1
6 Мила Зафировиќ "Vo ritamot na srce dve"
7 Tamara Kichukova, Renata Mitevska & Mihaela Stojanovska "Ajde vo disko"
8 Natasa Latinovska & Ilarija Kirilov "Glavobolka"
9 Nevena Cvetanova & Olja Stojkovska "Ne mi e nisto"
10 Mia Langovska "Bidi srekjen"
11 Magdalena Mitrovska "Sekoj ima eden dom"
12 Сара Маркоска "Mislis na mene"
13 Marija Zafirovska "Mojata muzika"
14 Magdalena Stoilkovska "Ritam i muzika"
15 Emilija Jusuf & Sara Samardziska "Svetot e moj"

На Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

Гласање[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FYR Macedonia JESC 2007 Македония Детское Евровидение 2007“. esckaz.com. Посетено на 2022-12-11.
  2. „..:: MRT.com.mk ::.. - Junior Eurovision Song Contest 07“. web.archive.org. 2007-11-08. Архивирано од изворникот на 2007-11-08. Посетено на 2022-12-11.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)