Сара Маркоска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сара Маркоска
Родено имеСара Маркоска
Роден(а)27 јуни 1995
ПотеклоМакедонија
Жанр(ови)Поп-музика
Занимање/њапејачка, текстописец
Години на активност2006–се уште

Сара Маркоска (родена на 27 јуни 1995 во Скопје) – македонска пејачка. Таа ја претставуваше Македонија на Детскиот натпревар за песна на Евровизија 2009 со песната „За љубовта“, која се најде на 12-тото место со 31 бод.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Маркоска живее во Скопје. Првите настапи ги имала во основното училиште “Јан Амос Коменски” кога ја отпеала училишната химна. Го посетувала нижото музичко училиште “Илија Николовски Луј” и одела на приватни часови по пеење кај професорот Владо Србиновски.[2] Средно училиште завршила во гимназијата "НОВА".

2006: Почетоци на кариерата - Ѕвезди[уреди | уреди извор]

Маркоска во 2006 настапила на меѓународниот фестивал Ѕвездички и го освоила третото место за интерпретација на песната "Сама низ Сахара".

2007: Учество на избор за Детска Евровизија и неколку фестивали[уреди | уреди извор]

Сара настапила на македонскиот избор за Детска Евровизија 2007 и го освоила второто место со песната "Мислиш на мене" од Кире Костов. Потоа, таа била поканета да се придружи на тимот што ќе настапи во Ротердам како позадински вокал и танчер. Таа настапила на фестивалот "Музичко чадорче" во Виница, Украина во 2007 каде влегла во финалето.

2008[уреди | уреди извор]

Во 2008 година настапила на фестивалот „Мале Скале“ во Херцег Нови, Црна Гора со песната „Љубов и музика” каде го освоила третото место за интерпретација, а истата година на фестивал во Мариупол, Украина освоила второ место за интерпретација.

Таа пак настапила на „Ѕвездички“ во Прилеп, со песната “Тие очи сини две” го освоила третото место, а во МОБ во Скопје на првиот тинејџерски фестивал „Супер Звезда – Тинс” со песната “Сигнали на љубовта” од Александар Митевски ја освоила наградата за најдобар сценски настап.

2009: Детска Евровизија 2009[уреди | уреди извор]

Таа настапила во Несебар, Бугарија, каде што учествувала на фестивалот „Сонце радост и убавина” и го освоила третото место меѓу 78 учесници со песната "Времето ќе ни каже" од Лазар Цветкоски. Победила на изборот за песна на Детска Евровизија со песната “За Љубовта” од Александар Масевски и ја претставувала Македонија во Киев, Украина.

2010[уреди | уреди извор]

Во 2010-та година настапила во Палма де Мајорка, Шпанија на фестивал од ревијален карактер, каде што ја претставила музиката и културата од Македонија. На Охрид Фест 2010 во Вечерта на нови ѕвезди настапила како најмлад учесник, и освоила прво место од публика и прво место од жири комисијата со песната “За љубов има време” од Григор Копров.

2011[уреди | уреди извор]

Во 2011-та година Сара била дел од музичкото шоу „М2-Потрага по ѕвезда“ и со песната “Без срам” на Дарко Димитров го освоила првото место од публика и трето од жири комисијата. Истата година настапила и на фестивалот „Baltic song festival“ во Шведска и со песната “Без срам” влегла во финалето на фестивалот.

2012: Макфест[уреди | уреди извор]

Во 2012 учествувала на Макфест, каде во конкуренција од многу македонски и странски музички ѕвезди за изведбата на „После него“ од Лазар Цветкоски ја добила Гран При наградата, односно прво место од публиката, како и наградата за Најдобар дебитант.

2013[уреди | уреди извор]

Во 2013, таа го снимила дуетот "Зелено светло" заедно со Панчо од ДНК.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Синглови[3][уреди | уреди извор]

 • Сама низ Сахара (2006)
 • Мислиш на мене (2007)
 • Љубов и музика (2008)
 • Тие очи сини две (2008)
 • Сигнали на љубовта (2008)
 • Времето ќе ни каже (2009)
 • За љубовта (2009)
 • За љубов има време (2010)
 • Без срам (2011)
 • После него (2012)
 • Зелено светло (2013)
 • Private Show (2014)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Sara Markoska - North Macedonia — Kyiv 2009“. Junior Eurovision (англиски). Посетено на 2020-10-05.
 2. „Sara Markoska - Official Website“. web.archive.org. 2014-05-21. Архивирано од изворникот на 2014-05-21. Посетено на 2020-10-05.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Профил на Сара Маркоска“. www.muzichkiregistar.com. Архивирано од изворникот на 2022-05-15. Посетено на 2020-10-05.