Македонија на Детска Евровизија 2019

Од Википедија — слободната енциклопедија
Junior Евровизија 2019
Држава Македонија
Национален избор
Изборен процесInternal selection
Дата на избор
  • Artist: 9 July 2019
  • Song: 15 October 2019
Избран учесникMila Moskov
Избрана песна"Fire"
Избран текстописецLazar Cvetkoski
Magdalena Cvetkoska
Изведба во финале
Финален резултат6th, 150 points
North Macedonia на Junior Евровизија
2019

Македонија настапи на Детски избор за песна на Евровизија 2019 кој се одржа на 24 ноември 2019 во Гливице, Полска. Македонскиот радиодифузер МТВ беше одговорен за организирање на учеството на натпреварот. Мила Москов беше интерно избрана на 9 јули 2019 како македонски претставник.

Пред Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

На 9 јули 2019, македонскиот радиодифузер објави дека ја одбрале Мила Москов интерно да ја претставува Македонија на Детска Евровизија 2019. Нејзината песна за натпреварот "Fire", напишана од Лазар Цветкоски и Магдалена Цветкоска, беше објавена на 15 октомври 2019.

На Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

За време на церемонијата на отворањето и ждрепката за редоследот која се одржала на 18 ноември 2019, Македонија била извлечена да настапи 4та на 24 ноември 2019, после Русија и пред Шпанија.[1]

Гласање[уреди | уреди извор]

Резултатите од Детска Евровизија 2019 биле одлучени од национални жирија и онлајн гласање од публиката. Секоја држава имала национално жири кое се состоело од три професионалци од музичката индустрија и две деца на возраст меѓу 10 и 15 кои се жители на државата што ја претставуваат. Од жирито било побарано да го оцени секој натпреварувач засновано на: вокален капацитет, сценска изведба, композицијата на песната и оригиналност, и целокупен впечаток од настапот. Дополнително, ниту еден член на национално жири не смеел да биде поврзан на ниту еден начин со некој од учесниците на таков начин што тие не можат да гласаат непристрасно и независно. Првата фаза на онлајн гласањето започнала на 22 ноември 2019 кога резиме од сите пробни настапи ќе биде прикажано на junioreurovision.tv пред гледачите да може да гласаат. После ова, гласачите ќе имаат можност да гледаат и подолги едно-минутни видеа од пробата на секој натпреварувач. Првата рунда завршила во недела, 24 ноември, во 15:59 CET. Втората фаза од онлајн гласањето се случила за време на преносот во живо, и започната веднаш по последниот настап и била отворена 15 минути. Меѓународните гледачи можеле да гласаат за минимум 3 земји, а максимум 5. Тие исто така можеле да гласаат и за песната на својата земја. Овие гласови после биле претворени во бодови кои што ќе бидат одредени од процентот на добиени гласови. На пример, ако песна добие 20% од гласовите, ќе добие 20% од достапните бодови. Јавното гласање го одредувало 50% од финалниот резултат, додека другите 50% доаѓале од професионалните жирија.

Points awarded to North Macedonia[2]
Score Country
12 points Малта Malta
10 points
8 points
7 points
6 points
5 points Белорусија Belarus
4 points
3 points Ерменија Armenia
2 points
1 point Франција France
North Macedonia received 50 points from the online vote

Points awarded by North Macedonia[2]
Score Country
12 points Србија Serbia
10 points Шпанија Spain
8 points Италија Italy
7 points Полска Poland
6 points Ерменија Armenia
5 points Казахстан Kazakhstan
4 points Холандија Netherlands
3 points Грузија Georgia
2 points Ирска Ireland
1 point Франција France

Детални резултати од гласањето[уреди | уреди извор]

Detailed voting results from North Macedonia[2]
Draw Country Juror A Juror B Juror C Juror D Juror E Average Rank Points Awarded
01 Австралија Australia 5 11 13 9 14 11
02 Франција France 9 5 17 16 6 10 1
03 Русија Russia 15 17 16 14 10 16
04 Македонија North Macedonia
05 Шпанија Spain 3 6 2 6 5 2 10
06 Грузија Georgia 10 3 8 5 12 8 3
07 Белорусија Belarus 11 13 18 15 13 15
08 Малта Malta 16 16 15 13 18 17
09 Велс Wales 14 12 7 11 16 14
10 Казахстан Kazakhstan 2 10 5 12 4 6 5
11 Полска Poland 6 1 9 4 11 4 7
12 Ирска Ireland 12 9 11 3 15 9 2
13 Украина Ukraine 13 14 12 7 9 13
14 Холандија Netherlands 17 8 3 2 7 7 4
15 Ерменија Armenia 4 7 6 10 2 5 6
16 Португалија Portugal 18 18 14 17 17 18
17 Италија Italy 8 4 4 8 3 3 8
18 Албанија Albania 7 15 10 18 8 12
19 Србија Serbia 1 2 1 1 1 1 12

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „This is the Junior Eurovision 2019 running order!“. European Broadcasting Union. 18 November 2019. Архивирано од изворникот 2020-05-28. Посетено на 2 June 2021.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Results of the Final of Gliwice-Silesia 2019“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-06-02. Посетено на 2 June 2021.