Магдалена Алексовска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Магдалена Алексовска
Родена 24 јануари 2002
Скопје
Националност Македонка
Позната пејачка

Магдалена Алексовска (родена на 24 јануари 2002 во Скопје) — македонска поп-пејачка. Заедно со Ивана Петковска, Магдалена ја претставувала Македонија на Детската Евровизија 2015 во Софија, Бугарија, со песната „Плетенка“ и се пласирала на седумнаесеттото место во конкуренција со 26 поени.[1]

Таа била ученик во ДМБУЦ Илија Николовски Луј. Магдалена била член на хорот на детскиот фестивал Златно славејче од 2009 до 2014 година. Таа свири на флејта и ја снимила нејзината прва песна „Ученик“ во 2010 година. Таа настапила на неколку меѓународни детски фестивали (вклучувајќи ги Истанбул и Белград), како и домашни и меѓународни натпревари (вклучувајќи ги Струга и Прилеп). Најзначаен настап на Магдалена бил на меѓународниот детски фестивал „Славјански базар 2013“ во Витебск, Белорусија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ivana and Magdalena to sing for FYR Macedonia“. junioreurovision.tv. 9 Ekim 2015. Архивирано од изворникот на 28 Eylül 2015. Посетено на 9 Ekim 2015. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |date=, |archive-date= (help)