Македонија на Детска Евровизија 2013

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детски Избор на песна за Евровизија 2013
ЗемјаМакедонија
National selection
Selection processИнтерен избор
ДатаПретставник: 17 октомври 2013
Песна: 7 ноември 2013
ПобедникБарбара Поповиќ
ПеснаОхрид и музика
Finals performance
Резултати од финале12та, 19 поени

Македонија учествуваше на Детски избор за песна на Евровизија 2013 во Киев, Украина. Македонскиот претставник беше избран со интерен избор. На 17 октомври 2013 беше објавено дека Барбара Поповиќ ќе ја претставува Македонија на натпреварот.[1] На 30 октомври 2013 било објавено дека ќе настапи со песната "Охрид и музика".[2]

Интерен избор[уреди | уреди извор]

На 26 септември, било објавено дека радиодифузерот МТВ одлучи интерно да го одбере својот претставник. На 17 октомври 2013 МРТ објави дека 13-годишната Барбара Поповиќ ќе ја претставува Македонија. Насловот на песната "Охрид и музика" бил објавен на 30 октомври 2013.[2]

Песната била презентирана на публиката на 7 ноември 2013.[3]

На Детска Евровизија[уреди | уреди извор]

Барбара Поповиќ на втората проба во Киев.

За време на ждрепката за редоследот на 25 ноември 2013, Македонија беше извлечена да настапи 5та, после Сан Марино, а пред Украина.[4] Македонија се пласираше 12та и последна, освојувајќи 19 бодови.[5]

Барбара Поповиќ беше придружувана на сцената од три танчери од балетското студио Еурека: Огнен Ангушев, Емилијана Јовковска и Сара Кастратовиќ.

Во Македонија, натпреарот беше прикажан на МТВ под коментаторство на Тина Теутовиќ и Спасија Велјаноска. Македонскиот гласноговорник кој ги соопшти резултатите од македонските гласови беше Софија Спасеноска.

Гласање[уреди | уреди извор]

Поени доделени на Македонија[6]
Резултат Земја
12 бодови[б 1]
10 бодови
8 бодови
7 бодови
6 бодови
5 бодови
4 бодови
3 бодови
2 бодови Ерменија Ерменија
1 бод

Бодови доделени од Македонија[6]
Бодови Земја
12 бодови Малта Малта
10 бодови Грузија Грузија
8 бодови Украина Украина
7 бодови Белорусија Белорусија
6 бодови Русија Русија
5 бодови Холандија Холандија
4 бодови Ерменија Ерменија
3 бодови Молдавија Молдавија
2 бодови Азербејџан Азербејџан
1 бод Шведска Шведска

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Сите земји добија по 12 поени за да се спречи некоја земја да заврши со нула поени.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Granger, Anthony (17 October 2013). „Macedonia: Barbara Popovič To Kiev“. Eurovoix. Посетено на 23 September 2014.
  2. 2,0 2,1 Fisher, Luke James (30 October 2013). „Barbara to sing 'Ohrid i muzika'. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот на 2013-11-01. Посетено на 23 September 2014.
  3. García, Belén (7 November 2013). „Junior Eurovision: Listen to Macedonian entry "Ohrid i muzika". Esc-plus. Посетено на 23 September 2014.
  4. Fisher, Luke James (25 November 2013). „Array running order decided“. Junioreurovision.tv. Посетено на 21 September 2014.
  5. „Final of Kyiv 2013“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-05-30. Посетено на 30 May 2021.
  6. 6,0 6,1 „Results of the Final of Kyiv 2013“. European Broadcasting Union. Архивирано од изворникот 2021-05-30. Посетено на 30 May 2021.