Гораст Цветковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гораст Цветковски
Роден 26 мај 1982 (1982-05-26) (40 г.)
Скопје
Националност Македонец
Занимање глумец

Гораст Цветковски (Скопје, 26 мај 1982) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и водител.

Животопис[уреди | уреди извор]

Гораст Цветковски е роден во Скопје на 26 мај 1982 година. Дипломирал на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ на Факултетот за драмски уметности во Скопје, на отсекот за глумечка игра во класата на Владимир Милчин во 2005 година. Од 2010 година е вработен во Македонски народен театар - Скопје[1].

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда АМФИ за глумец со најмногу одиграни претстави на матичната сцена во 2010 година;
  • Награда за најпопуларен глумец за 2011 година на Златна Буба мара на популарноста.
  • Наградата за епизодна улога „Димче Трајковски“ на МТФ „Војдан Чернодрински“ во Прилеп за улогата на Рамбо во претставата „Ничија земја“ во 2018 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
2004 Како убив светец ТВ-филм Таксист 2
2005 Обични луѓе ТВ-серија
2006 Пусто турско ТВ-филм Комита 1
2006 Караула ТВ-филм Војни полицаец
2009 Бунило ТВ-филм Вратарот
2010-2011 Од денес за утре ТВ-серија Келавец
2011 Ова не е Американски филм ТВ-филм Специјална сила
2012 Трето полувреме ТВ-филм Скептиќ
2012 Скопје ремикс ТВ-филм
2013 Во отсуство ТВ-филм Давид
2014 До Балчак ТВ-филм Кавал
2014 Аудиција ТВ-филм Јури
2014 Ул. Шекспир 9/1 ТВ-филм Главниот стопанственик
2014 Враќање ТВ-филм Војдан
2014 Кум ТВ-серија Снајперист
2015 Збор ТВ-филм Мишел
2015 Медена Ноќ ТВ-филм Косев
2016 Дете ТВ-филм Бојан
2018 Еј ТВ-филм
2018 Копање ТВ-филм Гораст
2019-2022 Дајте музика ТВ-серија Таткото на Боно
2020 ТМ ТВ-филм Ацко
2022 Тале и Корона ТВ-филм Татко

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Гораст Цветковски“. Архивирано од изворникот на 2019-12-23.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]