Креатин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Creatine
Creatine
Creatine-3d.png
Назнаки
CAS бр. [57-00-1]
EC број 200-306-6
SMILES
ChemSpider бр. 566
Својства
Молекулска формула C4H9N3O2
Моларна маса 131.13 g/mol
Точка на топење

303 °C (decomp.)

Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Infobox references

Креатин е органско соединение.

Наводи[уреди | уреди извор]