Ибупрофен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ибупрофен
(RS)-Ibuprofen Structural Formula V1.svg
(R)-ibuprofen
Систематско (IUPAC)
(RS)-2-(4-(2-Methylpropyl)phenyl)propanoic acid
Клинички податоци
Заштитени имињаAdvil, Motrin, Nurofen, others
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682159
Licence dataEMA:[[[:Шаблон:Infobox drug/EMA-EPAR]] Link], US FDA:link
Бременосна
категорија
  • AU: C
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
  • D (US) at ≥30 weeks of gestation, due to the potential for premature closure of the ductus arteriosus
Начин на издавање
Начин на
примена
by mouth, rectal, topical, and intravenous
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост80–100% (by mouth),[1] 87% (rectal)
Врзување за белковините98%[2]
МетаболизамLiver (CYP2C9)[2]
Почеток на дејство30 min[3]
Полувреме на елиминација2–4 h[4]
ЕкскрецијаUrine (95%)[2][5]
Идентификатори
CAS-број15687-27-1 Yes check.svgОк
ATC кодC01EB16 G02CC01 M01AE01 M02AA13 R02AX02
PubChemCID: 3672
IUPHAR/BPS2713
DrugBankDB01050 Yes check.svgОк
ChemSpider3544 Yes check.svgОк
UNIIWK2XYI10QM Yes check.svgОк
KEGGD00126 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:5855 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL521 Yes check.svgОк
Синонимиisobutylphenylpropionic acid
PDB ligand IDIBP (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
ФормулаC13H18O2
Моларна маса206.29 g/mol
Физички податоци
Густина1.03 g/ml g/cm3
Точка на топење75 to 78 °C (167 to 172 °F)
Точка на вриење157 °C (315 °F)
Растворливост во вода0.021 mg/mL (20 °C)
  (verify)

Ибупрофенот е лек во класата на нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ) кој се користи во третманот на болка, треска, и воспаление.[6] Тука спаѓаат менструални болки, мигрена, и ревматоиден артритис.[6] Околу 60% од луѓето имаат подобрување со било кој даден НСАИЛ, и се препорачува доколку еден не делува треба да се проба со друг.[7] Може да се користи преку уста или интравенски.[6] Обично дејството му започнува до еден час после администрацијата.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Davanzo, R; Bua, J; Paloni, G; Facchina, G (ноември 2014 г). Breastfeeding and migraine drugs. „European Journal of Clinical Pharmacology“ том  70 (11): 1313–24. doi:10.1007/s00228-014-1748-0. PMID 25217187. 
  2. 2,0 2,1 2,2 Davies, NM (февруари 1998 г). Clinical pharmacokinetics of ibuprofen. The first 30 years.. „Clinical Pharmacokinetics“ том  34 (2): 101–54. doi:10.2165/00003088-199834020-00002. PMID 9515184. 
  3. „ibuprofen“. Архивирано од изворникот на 13 January 2015. конс. 31 January 2015.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
  4. Grosser, T; Ricciotti, E; FitzGerald, GA (август 2017 г). The Cardiovascular Pharmacology of Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs. „Trends in Pharmacological Sciences“ том  38 (8): 733–48. doi:10.1016/j.tips.2017.05.008. PMID 28651847. 
  5. „Brufen Tablets And Syrup“ (PDF). Therapeutic Goods Administration. 31 July 2012. Архивирано од изворникот на 20 August 2016. конс. 8 May 2014.  Unknown parameter |df= ignored (помош)
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име AHFS2016.
  7. Bnf : march 2014-september 2014. (2014 издание). London: British Medical Assn. 2014. стр. 686–688. ISBN 0857110861.