Ибупрофен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ибупрофен
(RS)-Ibuprofen Structural Formula V1.svg
(R)-ibuprofen
Систематско (IUPAC)
(RS)-2-(4-(2-Methylpropyl)phenyl)propanoic acid
Клинички податоци
Заштитени имињаAdvil, Motrin, Nurofen, others
AHFS/Drugs.commonograph
MedlinePlusa682159
Licence dataEMA:[[[:Предлошка:Infobox drug/EMA-EPAR]] врска], US FDA:врска
Бременосна
категорија
  • AU: C
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
  • D (US) at ≥30 weeks of gestation, due to the potential for premature closure of the ductus arteriosus
Начин на издавање
Начин на
примена
by mouth, rectal, topical, and intravenous
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост80–100% (by mouth),[1] 87% (rectal)
Врзување за белковините98%[2]
МетаболизамLiver (CYP2C9)[2]
Почеток на дејство30 min[3]
Полувреме на елиминација2–4 h[4]
ЕкскрецијаUrine (95%)[2][5]
Назнака
CAS-број15687-27-1 Yes check.svgОк
ATC кодC01EB16 G02CC01 M01AE01 M02AA13 R02AX02
IUPHAR/BPS2713
DrugBankDB01050 Yes check.svgОк
ChemSpider3544 Yes check.svgОк
UNIIWK2XYI10QM Yes check.svgОк
KEGGD00126 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:5855 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL521 Yes check.svgОк
Синонимиisobutylphenylpropionic acid
PDB ligand IDIBP (PDBe, RCSB PDB)
Хемиски податоци
ФормулаC13H18O2
Моларна маса206.29 g/mol
Физички податоци
Густина1.03 g/ml g/cm3
Точка на топење75 to 78 °C (167 to 172 °F)
Точка на вриење157 °C (315 °F)
Растворливост во вода0.021 mg/mL (20 °C)
  (провери)

Ибупрофенот е лек во класата на нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИЛ) кој се користи во третманот на болка, треска, и воспаление.[6] Тука спаѓаат менструални болки, мигрена, и ревматоиден артритис.[6] Околу 60% од луѓето имаат подобрување со било кој даден НСАИЛ, и се препорачува доколку еден не делува треба да се проба со друг.[7] Може да се користи преку уста или интравенски.[6] Обично дејството му започнува до еден час после администрирањето.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Davanzo, R; Bua, J; Paloni, G; Facchina, G (November 2014). „Breastfeeding and migraine drugs“. European Journal of Clinical Pharmacology (Review). 70 (11): 1313–24. doi:10.1007/s00228-014-1748-0. PMID 25217187.
  2. 2,0 2,1 2,2 Davies, NM (February 1998). „Clinical pharmacokinetics of ibuprofen. The first 30 years“. Clinical Pharmacokinetics. 34 (2): 101–54. doi:10.2165/00003088-199834020-00002. PMID 9515184.
  3. „ibuprofen“. Архивирано од изворникот на 13 јануари 2015. Посетено на 31 јануари 2015.
  4. Grosser, T; Ricciotti, E; FitzGerald, GA (August 2017). „The Cardiovascular Pharmacology of Nonsteroidal Anti-Inflammatory Drugs“. Trends in Pharmacological Sciences (Review). 38 (8): 733–48. doi:10.1016/j.tips.2017.05.008. PMC 5676556. PMID 28651847.
  5. „Brufen Tablets And Syrup“. Therapeutic Goods Administration. 31 јули 2012. Архивирано од изворникот (PDF) на 20 август 2016. Посетено на 8 мај 2014.
  6. 6,0 6,1 6,2 6,3 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име AHFS2016.
  7. Bnf : march 2014-september 2014 (2014. изд.). London: British Medical Assn. 2014. стр. 686–688. ISBN 0857110861.