Фуросемид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Систематско (IUPAC)
4-Chloro-2-[(furan-2-ylmethyl)amino]-5-sulfamoylbenzoic acid
Клинички податоци
AHFS/Drugs.commonograph
Licence dataUS Daily Med:врска
Бременосна
категорија
  • AU: C
  • US: C (Ризикот не е отфрлен)
Начин на издавање
  • (Само со рецепт)
Начин на
примена
by mouth, IV, IM
Фармакокинетички податоци
Биорасположливост43–69%
Метаболизамliver and kidney glucuronidation
Почеток на дејство30 to 60 min (PO), 5 min (IV)[1]
Полувреме на елиминацијаup to 100 minutes
Екскрецијаrenal 66%, biliary 33%
Назнака
CAS-број54-31-9 Ок
ATC кодC03CA01
DrugBankDB00695 Ок
ChemSpider3322 Ок
UNII7LXU5N7ZO5 Ок
KEGGD00331 Ок
ChEBICHEBI:47426 Ок
ChEMBLCHEMBL35 Ок
СинонимиFrusemide
Хемиски податоци
ФормулаC12H11ClN2O5S
Моларна маса330.745 g/mol
  (провери)

Фуросемидот е лек кој се користи во третманот на отоци настанати поради срцева слабост, цироза или бубрежна болест.[1] Исто така се користи во третманот на покачен крвен притисок.[1] Може да се зема интравенски или преку уста.[1] Кога се зема преку уста вообичаено започнува да делува за еден час, а интравенски за пет минути.[1]

Во 2023, е десетти најчесто пропишуван лек во Македонија, со повеќе од 751.000 рецепти.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „Furosemide“. The American Society of Health-System Pharmacists. Архивирано од изворникот на 2015-11-19. Посетено на Oct 23, 2015.
  2. „Извештаи“. Е-здравство. Посетено на 2024-02-26.