Прејди на содржината

Мишел Ежен Шеврeл

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мишел Ежен Шеврол
Мишел Ежен Шеврол
Роден(а)31 август 1786
Анжер, Франција
Починал(а)9 април 1889(1889-04-09) (возр. 102)
Париз, Франција
НационалностФранцузин
Полињахемија
Познат поМасни киселини
Маргарин

Мишел Ежен Шеврол (31 август 1786 – 9 април 1889)[1] бил француски хемичар. Тој ја открил маргаринската киселина и добил сапун од животински масти и сол. Тој живеел 102 години и бил пионер во полето на геронтологијата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. McKenna, Charles. "Michel-Eugène Chevreul." The Catholic Encyclopedia. Vol. 3. New York: Robert Appleton Company, 1908. accessed 10 May 2008