Прејди на содржината

Креатинин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Креатинин
Назнаки
60-27-5 Н
3Д-модел (Jmol) Слика
MeSH Creatinine
PubChem 588
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Изглед Solid
Густина 1,09 g/cm3
Точка на топење
Опасност
NFPA 704
1
1
0
Дополнителни податоци
Освен ако не е поинаку укажано, податоците се однесуваат на материјалите во нивната стандардна состојба (25 °C, 100 kPa)
Наводи

Креатинин е органско соединение кое во човековото тело настанува со разложување на креатин фосфатот во мускулите, како и во бубрезите. Креатининот настанува спонтано, без посредство на ензими

Мажите имаат повисоки концентрации на креатинин поради тоа што имаат поголема мускулна маса од жените. Вегетеријанците имаат пониски концентрации на креатинин.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Delanghe J; De Slypere JP, De Buyzere M, Robbrecht J, Wieme R, Vermeulen A (1989). „Normal reference values for creatine, creatinine, and carnitine are lower in vegetarians“ (PDF). Clin. Chem. 35 (8): 1802–3. PMID 2758659. Посетено на 2009-03-01. As shown, measured serum and erythrocyte creatine content, and estimated muscle creatine content, are lower in vegetarians than in the reference populationCS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)