Знаме на Општина Свети Николе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Знаме на Општина Свети Николе
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 3:2
Опис Дијагонално поделено знаме во жолта и зелена боја со крстовиден амблем во средина.


Знамето на Општина Свети Николе е официјалното знаме на оваа македонска општина. Знамето и грбот биле усвоени во 2014 година и со тоа се замениле старите симболи на општината.

Знаме на Свети Николе до 2014[уреди | уреди извор]

Поранешното знаме на општината.

Знамето на Општина Свети Николе било во правоаголна форма кое било поделено на два дела во дијагонален правец. Едната половина е во црвена боја, додека другата боја е жолта и овие бои потекнуваат од боите на македонското знаме како симбол на македонскиот народ. Во центарот на знамето е прикажан општинскиот грб на Свети Николе во црна боја. Грбот е штит со сонце на врвот, а на самиот штит има приказ на зграда опколена со венец и написот „Свети Николе“.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]