Прејди на содржината

Знаме на Општина Берово

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Берово
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 1:2
Опис Сино знаме со општинскиот грб во центарот.[1]

Знамето на Општина Берово е официјалното знаме на оваа општина кое било усвоено по новата територијална поделба на Македонија.

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето е составено од син правоаголник со сразмер од 1:2[1]. Во средината на знамето се наоѓа грбот на Општина Берово во бордо-црвена боја, во кој има приказ на Беровското Езеро со браната, манастир и борова шума, а под штитот има книга и напис „Берово“.[1] Понекогаш наместо сината позадина може да се сретне и бела позадина на знамето.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Знаме на Берово“. Посетено на 2011-08-05.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]