Прејди на содржината

Знаме на Општина Валандово

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Валандово
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер н/п
Усвоено н/п
Опис Црвено поле со жолт крак од сонце и златен диск.

Знамето на Општина Валандово е официјалното знаме на оваа македонска општина. Знамето на општината е засновано на државното знаме со значителни измени.

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето на Општината е правоаголно и е во црвена боја. Во прикачениот дел се наоѓа златен диск, а во него има уште еден помал црвен диск со пет засеци. Од дискот дијагонално кон долниот десен агол е поставен крак од сонце. Знамето е засновано на државното знаме на Македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Галерија на слики на Општина Валандово“. Архивирано од изворникот на 2017-04-06. Посетено на 2011-12-03.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]