Прејди на содржината

Знаме на Скопје

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Скопје
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 2:1
Усвоено ?
Опис Црвено знаме со општинскиот грб во горниот агол.


Знамето на Град Скопје е официјалното знаме на македонската престолнина. Знамето е во основа црвено и на него се наоѓа градскиот грб.

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето на градот Скопје е црвено, а во неговата лева горна четвртина, до копјето, се наоѓа грбот на градот втиснат со жолта боја.[1] Грбот на знамето е поразлично од грбот на градот. Разликата е во тоа што грбот на знамето има бранови под мостот, мостот нема отцртано тули и брдото на калето е исто така отцртано.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Симболи на Скопје“. Архивирано од изворникот на 2012-11-29. Посетено на 2012-09-25.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]