Знаме на Општина Кочани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Знаме на Општина Кочани
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 1:2
Усвоено 29 јануари 2010
Опис Црвени знаме со две хоризонтални ленти и клсје ориз во жолта боја.
Творец Стојанче Величковски

Знамето на Општина Кочани е официјалното знаме на оваа општина кое било усвоено на 29 јануари 2010 година.

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето има хоризонтална ориентација, со црвена основа на која се аплицирани две жолти ленти. во средината се наоѓа апликацијата од главата на грбот на Општината, односно симболично е претставен извор на геотермална вода и оризово класје.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Официјална веб страница на општина Кочани

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]