Прејди на содржината

Знаме на Општина Сопиште

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Сопиште
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 1:2
Опис Две еднакви ленти во жолта и црвена боја со општинското знаме во центарот.
}}
Варијанта на знамето на Општина Сопиште


Знамето на Општина Сопиште е официјалното знаме на оваа македонска општина. Знамето и грбот биле усвоено со последниот статут на општината со кое се исфрлило од употреба старото знаме.

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето на Општина Сопиште е составено од две еднакви ленти во жолта и црвена боја. Боите потекнуваат од боите на македонското знаме како симбол на македонскиот народ. Во центарот на знамето е прикажан општинскиот грб на Сопиште, а над него написот „Општина Сопиште“. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]