Прејди на содржината

Знаме на Општина Штип

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Штип
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Усвоено ?
Опис Бело знаме со општинскиот грб во средина.


Знамето на Општина Штип е официјалното знаме на оваа македонска општина. Знамето е со бела основа и со општинскиот грб во средина.

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето на општината е со бела основа и во средината е поставен општинскиот грб. Грбот на општината е во форма на штит во кој има приказ на тврдината „Исар“. Во средината на грбот се старите тврдини, а во долниот дел од грбот е напишано археолошкото име на градот, „Астибо“, а во горниот современото име.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Статут на Општина Штип“. Архивирано од изворникот на 2013-06-27. Посетено на 2012-09-25.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]