Прејди на содржината

Знаме на Општина Росоман

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Росоман
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 1:2


Знамето на Општина Росоман е официјалното знаме на оваа македонска општина кое било усвоено со последниот статут на општината.

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето на општината е составено од две нееднакви вертикални ленти во жолта (помала) и црвена боја. Знамето е поставено вертикално и во горниот дел е поставен општинскиот грб, во упростена или целосна форма. Боите на знамето се од знамето на Македонија.[1] При упростената верзија на знамето, грбот на општината прикажан на знамето не е ист со официјалниот грб.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]