Знаме на Општина Центар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Центар
[[file:|border|300x150px|alt=}}]]
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 5:3
Усвоено н/п
Опис Црвено поле со општинскиот грб во средината.
Вертикална поставеност на знамето.

Знамето на Општина Центар е официјалното знаме на оваа македонска општина. Знамето на општината е засновано на општинскиот грб, и истото е составено од само две бои.

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето на Општината е правоаголно, со однос на должината и висината во апроксимација 5:3. Знамето е црвено, а во централниот дел во пресекот на дијагоналите е сместен грбот на Општината така што висината на знамето и висината на грбот се во ист однос како и должината и висината на знамето.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Симболи на Општина Центар Архивирано на 16 јануари 2012 г. на мрежното место на Општината Центар(македонски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]