Знаме на Општина Радовиш

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Радовиш
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 2:1
Опис Црвено-бело знаме со Радовишкиот крст.
Поранешно знаме на Радовиш.

Знамето на Општина Радовиш е официјалното знаме на оваа македонска општина. Знамето е усвоено во 2013 и со тоа се заменило старото знаме. Знамето е двобојно, црвено-бело, со Радовишкиот крст.

Старо општинско знаме на Радовиш[уреди | уреди извор]

Знамето на општина Радовиш е во темно-зелена боја, исто како основата на грбот порабен со жолта-златна лента, а на средината од знамето е сместен грбот на општината, без бандерола. Од двете страни на грбот стои испишано: од левата страна “општина“, а од десната страна “Радовиш“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]