Прејди на содржината

Знаме на Општина Брвеница

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Брвеница
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 2:1
Опис Бело вертикално знаме со портокалови граници и со општинскиот грб во горниот дел.[1]
Знамињата на Македонија и Брвеница.

Знамето на Општина Брвеница е официјалното знаме на оваа македонска општина. Знамето на општината, заедно со грбот, биле усвоено со основањето на општината во 1990 година.

Знамето на Општина Брвеница е бело правоаголно и вертикално. Границите на знамето се означени со портокалова боја. На самото знаме, во горниот дел, се наоѓа општинскиот грб. Грбот на општината е стилизиран штит на кој има приказ на грне, класје, мост, јаболко и годината на основање на општината. Сите овие елементи, растенија и објекти, се одлики на општината.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]