Прејди на содржината

Знаме на Општина Јегуновце

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Јегуновце
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 2:1
Усвоено 1996
Опис Црвено знаме со општинскиот грб во горниот агол и златни ѕвезди.

Знамето на Општина Јегуновце е официјалното знаме на оваа македонска општина. Знамето е во основа црвено и на него се наоѓа општинскиот грб со златни ѕвезди.

Знамето во основа е црвено а во левиот горен агол е аплициран грбот на општината. Единаесетте жолто обоени ѕвездички ги претставуваат единаесетте населени места во општината, а разместеноста на ѕвездичките е соодветно со разместеноста на населените места на картата на Општина Јегуновце.[1]

  1. „Симболи на Општина Јегуновце“. Архивирано од изворникот на 2011-10-10. Посетено на 2011-12-10.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]