Прејди на содржината

Знаме на Општина Аеродром

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Аеродром
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 1:2
Опис Жолто знаме со црвени триаголници во горниот лев и долниот десен агол со грбот во средина.
Поранешното знаме на општината, кое се користело до јануари 2012 година.

Знамето на Општина Аеродром е официјалното знаме на оваа скопска општина. Знамето и грбот биле усвоени на 27 јануари 2012 година, кога се замениле старите симболи. Автор на новите симболи е Љупчо Џуровски и истиот бил избран преку јавно гласање. [1]

Опис[уреди | уреди извор]

Централен елемент на знамето е штит во триаголна форма, во бордо црвена боја, обрабен во сребрена боја. Во центарот на штитот е поставен стилизиран монограм „А“ во сребрена боја. Над штитот се наоѓа челенка од златен појас со стилизиран флорален приказ во мозаик, а врз него златен сончев полудиск со мноштво зраци. Во горниот лев и долниот десен агол има црвени триаголници, а основната боја на знамето е жолта.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општина Аеродром доби нови симболи“. Архивирано од изворникот на 2012-02-11. Посетено на 2012-01-31.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]