Прејди на содржината

Знаме на Општина Струга

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Струга
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 2:1


Знамето на Општина Струга е официјалното знаме на оваа македонска општина кое било усвоено со последниот статут на општината.

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето е вертикално по форма и е составено од сина позадина со сразмер 2:1. Во средината на знамето е поставен општинскиот грб на кој има приказ на реката Црн Дрим која го дели градот на два дела поврзани со мост. Околу реката е прикажан златниот венец од Струшките вечери на поезијата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]