Знаме на Општина Зрновци

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Зрновци
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 1:2

Знамето на Општина Зрновци е официјалното знаме на оваа општина.[1]

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето на општина Зрновци е на црвена основа, во средината на знамето се наоѓа круг, а во кругот се препознаваат неколку елементи карактеристични за општината.

Во средната на знамето се наоѓа сонце со три краци кои ги симболизираат трите населени места: Зрновци, Мородвис и Видовиште.

Планинскиот масив (од кој изгрева Сонцето) – ја претставува планината Плачковица, во чие подножје се наоѓаат трите населени места од општина Зрновци.

Долната половина од кругот е претставена со зелена боја – што ги симболизира обработливите површини и главното занимање на жителите од оваа општина - земјоделието.

Во десниот дел на кругот се забележуваат стари ископини со два столба, што ги симболизира богатите археолошки пронајдоци во наоѓалиштето Моробиздон, кој се наоѓа во с. Мородвис.

Двата житни класта кои дополнително го карактеризираат занимањето на жителите од општината (одгледувањето ориз и други култури).

Доколку повнимателно се разгледа кругот може да се забележат првите букви на секое од населените места што влегуваат во општина Зрновци.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „За општина Зрновци“. zrnovci.gov.mk. Посетено на 2020-11-29.
  2. „Усвоено ново знаме на општина Зрновци | Региони“. web.archive.org. 2014-03-09. Архивирано од изворникот на 2014-03-09. Посетено на 2021-03-10.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]