Знаме на Општина Конче

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Конче
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 1:2
Опис Црвено знаме со општинскиот грб во средина.[1]

Знамето на Општина Конче е официјалното знаме на оваа општина кое било усвоено по новата територијална поделба на Македонија.

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето е составено од црвена основа со општинскиот грб во средина. Грбот е составен од штит на кој има приказ на локален народен мотив, афион, тутун, Крива Лакавица, Конечка Планина и црквата „Св. Стефан“ со написот XIV (14 век).[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Знаме на Конче“. Посетено на 2011-08-05.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]