Знаме на Општина Другово

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Другово
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 1:2
Опис Црно знаме со црвено-жолт крст и Ѕвездата од Кутлеш во средина.

Знамето на Општина Другово било официјалното знаме на оваа македонска општина кое било усвоено со последниот статут на општината. Знамето било во употреба од 2004 до 2013.

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето на Општина Другово претставува православен црвен крст, обложен во златна лента на црна позадина. Во центарот на крстот е поставена златно-жолта Ѕвезда од Кутлеш, а целото знаме е обложено со златна лента. Црната основа на знамето ја претставува земјата, крстот го претставува православието а звездата ја претставува Македонија.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]