Прејди на содржината

Знаме на Општина Тетово

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Општина Тетово
}}
Употреба граѓанско знаме граѓанско знаме
Сразмер 1:2
Опис Три хоризонтални нееднакви ленти во црвена, црна и жолта боја.[1]
}}
Варијанта на знамето на Општина Тетово

Знамето на Општина Тетово е официјалното знаме на оваа општина кое било усвоено по новата територијална поделба на Македонија. Денес постојат две верзии на знамето, едната верзија е без општинскиот грб во кантонот, а другата е со општинскиот грб во кантонот.

Опис[уреди | уреди извор]

Знамето има хоризонтална положба и е составено од три ленти во црвена, црна и жолта боја, кои се нееднакви. Сразмрот на лентите е 3:2:1 или 3:1:1.[1] Боите на знамето се преземни од етничките знамиња на Македонците и Албанците, па така, црвената боја бидејќи е присутна на двете етнички знамиња е најдоминантна на општинскиото знаме, па потоа следуваат црната (албанска) и жолтата (македонска) боја.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Знаме на Тетово“. Посетено на 2011-08-05.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]