Градови во Обединетото Кралство

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Ова е список на градови во Обединетото Кралство (во 2010 г.) Во графата насловена како „(Епархиска) катедрала“ се прикажани епархиските катедрали кои биле критериум за доделување на статусот на град (city) сè до 1888 г. Оттогаш па натаму присуството на катедрала повеќе не играло улога во определувањето на градскиот статус и затоа местата што станале градови по 1888 г. се означени со „—“ во тоа поле. Од 1888 г. наваму катедрали изградиле Бирмингем, Брадфорд, Дарби, Лестер, Њупорт, Портсмут и Шефилд, а во 1922 г. кон Кадриф било припоено подрачјето кајшто се наоѓала Ландафска катедрала и со тоа станала дел од градот. Во Ирска присуството на катедрала никогаш не претставувало достатен критериум за доделување на статус на град (освен во случајот на Арма).

Официјално, во Обединетото Кралство постојат 66 градови.

Англија[уреди | уреди извор]

Град Прогласен во (Епархиска) катедрала (пред 1888 г.) Градски совет
Бат &0000000000001066.000000 од памтивек Батска опатија Повелбени доверители
Бирмингем &0000000000001889.000000 1889 Локално-самоуправна област
Брајтон и Хоув &0000000000002000.000000 2000 Локално-самоуправна област
Брадфорд &0000000000001897.000000 1897 Локално-самоуправна област
Бристол &0000000000001542.000000 1542 Бристолска катедрала Локално-самоуправна област
Вејкфилд &0000000000001888.000000 1888 Вејкфилдска катедрала (1888) Локално-самоуправна област
Велс &0000000000001205.000000 1205 Велшка катедрала Месна околија
Вестминстер &0000000000001540.000000 1540 Вестминстерска опатија Локално-самоуправна област
Винчестер &0000000000001066.000000 од памтивек Винчестерска катедрала Локално-самоуправна област
Вулверхемптон &0000000000002000.000000 2000
Вустер &0000000000001066.000000 од памтивек Вустерска катедрала Локално-самоуправна област
Глостер &0000000000001541.000000 1541 Глостерска катедрала Локално-самоуправна област
Дарби &0000000000001977.000000 1977 Локално-самоуправна област
Дарем &0000000000001066.000000 од памтивек Даремска катедрала Повелбени доверители
Ексетер &0000000000001066.000000 од памтивек Ексетерска катедрала Локално-самоуправна област
Или &0000000000001066.000000 од памтивек Илиска катедрала Месна околија
Јорк &0000000000001066.000000 од памтивек Јоршка катедрала („минстер“) Локално-самоуправна област
Кантербери &0000000000001066.000000 од памтивек Кантербериска катедрала („Крајстчерч“) Локално-самоуправна област
Карлајл &0000000000001066.000000 од памтивек Карлајлска катедрала Локално-самоуправна област
Кембриџ &0000000000001951.000000 1951 Локално-самоуправна област
Кингстон на Хал &0000000000001897.000000 1897 Локално-самоуправна област
Ковентри &0000000000001345.000000 1345 Ковентриска катедрала Локално-самоуправна област
Ланкастер &0000000000001937.000000 1937 Локално-самоуправна област
Лестер &0000000000001919.000000 1919 Локално-самоуправна област
Ливерпул &0000000000001880.000000 1880 Ливерпулска катедрала (1880) Локално-самоуправна област
Лидс &0000000000001893.000000 1893 Локално-самоуправна област
Линколн &0000000000001066.000000 од памтивек Линколнска катедрала Локално-самоуправна област
Личфилд &0000000000001066.000000 од памтивек Личфилдска катедрала Месна околија
Лондон &0000000000001066.000000 од памтивек Катедрала Св. Павле Локално-самоуправна област
Манчестер &0000000000001853.000000 1853 Манчестерска катедрала (1847) Локално-самоуправна област
Нориџ &0000000000001066.000000 од памтивек Норичка катедрала Локално-самоуправна област
Нотингем &0000000000001897.000000 1897 Локално-самоуправна област
Њукасл &0000000000001882.000000 1882 Њукаслска катедрала (1882) Локално-самоуправна област
Оксфорд &0000000000001542.000000 1542 Оксфордска катедрала „Крајст Черч“ Локално-самоуправна област
Питерборо &0000000000001541.000000 1541 Питерборска катедрала Локално-самоуправна област
Плимут &0000000000001928.000000 1928 Локално-самоуправна област
Портсмут &0000000000001926.000000 1926 Локално-самоуправна област
Престон &0000000000002002.000000 2002 Локално-самоуправна област
Рипон &0000000000001836.000000 1836 Рипонска катедрала (1836) Месна околија
Локално-самоуправна област
Сандерленд &0000000000001992.000000 1992 Локално-самоуправна област
Саутхемптон &0000000000001964.000000 1964
Cент Олбанс &0000000000001877.000000 1877 Катедрала Св. Албан (1876) Локално-самоуправна област
Солсбери

(формален назив: Њу Сарам до 2009 г.)

&0000000000001066.000000 од памтивек Солсбериска катедрала Месна околија
Солфорд &0000000000001926.000000 1926 Локално-самоуправна област
Стоук на Трент &0000000000001925.000000 1925 Локално-самоуправна област
Труро &0000000000001877.000000 1877 Трурска катедрала (1877) Месна околија
Локално-самоуправна област
Херефорд &0000000000001066.000000 од памтивек Херефордска катедрала Месна околија
Честер &0000000000001541.000000 1541 Честерска катедрала Повелбени доверители
Чичестер &0000000000001066.000000 од памтивек Чичестерска катедрала Месна околија
Шефилд &0000000000001893.000000 1893 Локално-самоуправна област

Велс[уреди | уреди извор]

Град Прогласен во (Епархиска) катедрала Градски совет
Бангор &0000000000001066.000000 од памтивек Бангорска катедрала Заедница
Кардиф &0000000000001905.000000 1905 Локално-самоуправна област
Њупорт &0000000000002002.000000 2002 Локално-самоуправна област
Свонзи &0000000000001969.000000 1969 Локално-самоуправна област
Сент Дејвидс &0000000000001994.000000 1994 Заедница

Северна Ирска[уреди | уреди извор]

Град Прогласен во (Епархиска) катедрала (пред 1888 г.) Градски совет
Арма &0000000000001994.000000 1994 Локално-самоуправна област
Белфаст &0000000000001888.000000 1888 Локално-самоуправна област
Дери

(познат и како Лондондери)

&0000000000001604.000000 1604 Локално-самоуправна област
Лизберн &0000000000002002.000000 2002 Локално-самоуправна област
Њури &0000000000002002.000000 2002 нема

Шкотска[уреди | уреди извор]

Град Прогласен во (Епархиска) катедрала (пред 1888 г.) Градски совет
Абердин &0000000000001179.000000 1179 (кралски бург;
градскиот статус потврден во 1891 г.)
Локално-самоуправна област
Глазгов &0000000000001492.000000 1492 (кралски бург;
формално никогаш не бил
бил прогласен за град)
Катедрала Св. Мунго Локално-самоуправна област
Данди &0000000000001191.000000 1191 (кралски бург;
градски статус во 1889 г.)
Локално-самоуправна област
Единбург &0000000000001329.000000 1329 (кралски бург;
формално никогаш не бил
бил прогласен за град)
Катедрала Св. Егидиј Локално-самоуправна област
Инвернес &0000000000002000.000000 2000 нема
Стерлинг &0000000000002002.000000 2002 нема


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]