Вестминстер (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Град Вестминстер)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Град Вестминстер
City of Westminster
Westminster
Прикажано во рамките на Голем Лондон
Географија
Статус Лондонска околија
Град (1540)
Површина
— Вкупна
Рангиран 346ти
21.48 km²
ОНС код 00BK
Административно седиште Викторија
Демографија
Население
— Вкупно (2006)
Густина
Рангиран 47ми (од 354)
231,900
10.796 / km²
Народност 73.2% белци
48.5% бели британци
3.7% ирци
21.0% сите други бели
8.9% јужноазици
7.4% афрокарипци
2.2% кинези
Политика
Управа Лидер & Кабинет
Градоначалник Сов. Керолин Кин
Извршна Конзервативец
Парламентарци Карен Бак (Лаб.)
Марк Филд (Конз.)
Грб
Грб на лондонскиот околиски совет Westminster
Портал http://www.westminster.gov.uk/

Град Вестминстер (англ. City of Westminster) е околија (borough) во Лондон, Англија со статус на град. Се наоѓа западно од Сити и северно од реката Темза, и обликува дел од Потесен Лондон и најголем дел од лондонското централно подрачје.

Во градот спаѓа речиси сет лондонски Западен Крај и седиштето на владата на Обединетото Кралство, со Вестминстерската палата, Бакингемска палата, Вајтхол и Кралските Судови.

Во 1965 оваа околија била создадена од некогашниот региони Метрополска околија Св. Мерилебон, Метрополитенска околија Падингтон и помалиот Град Вестминстер. Покрива многу поголем простор од првичниот Вестминстер.

Демографија[уреди | уреди извор]

Околијата брои 198,779 жители, но некои проценки велат 220,000. 73% од населението е бело, 4% црни африканци 3% индици. 35% од домаќинствата го поседуваат станот во кои живеат.

Политика[уреди | уреди извор]

Градот се дели на 20 кварта.Советот е составен од 48 Конзервативци и 12 Лабуристи.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Градот Вестминбстер ги покрива следниве окрузи сосема или делумно:

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Видете Листа на туристички атракции во Град Вестминстер

Во Вестминстер се наоѓаат многу од лондонските атракции. Некои од нив се Бакингемската палата, Вестминстерската палата (Домови на Парламентот) и Големиот Бен и блиската Вестминстерска опатија.

Паркови и отворени места[уреди | уреди извор]

Видете Вестминстерски паркови и отворени места

Овие се Грин Парк, Хајд Парк, Кензингтонски градини, Регентов Парк и Сент Џејмсес Парк,

Транспорт[уреди | уреди извор]

Мостови[уреди | уреди извор]

Овие се Челзиски мост, Катедрален мост, Хангерфордски мост, Гросвенорски мост, Ламбетски мост, Воксалски мост, Ватерлуски мост и Вестминстерски мост.

Главни железнички станици[уреди | уреди извор]

Овие се Черинг Крос, Мерилебон, Падингтон и Викторија.

Лондонско метро[уреди | уреди извор]

Градот Весминстер го опслужуваат 27 метро станици, и 10 од 12 подземни линии (Источнолондонската линија и Ватерлу и Сити се исклучоци).

Универзитети[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]