Вила Блед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вила Блед

Вила Блед е ексклузивен хотел кој го посетуваат меѓународни гости, како и постарата и помладата генерација на Словенците, на пример, за време на свадби . Сместено е покрај езерото Блед, во тивка околина, со негувана градина.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Австрискиот аристократ, војводата Ернест Виндишграц, изградил голема двоспратна вила помеѓу 1883 и 1885 година на местото каде што денес се наоѓа Вилата Блед. Ото, синот на Ернест, се оженил во 1902 година со Елизабета, внука на австроунгарскиот цар. Првото застанување на медениот месец бил Блед, каде тие поминале неколку дена во вилата. Вилата била во сопственост на семејството Виндијаграц до 1922 година. година, по што ја купил Александар Караѓорѓевиќ, млад, новоженет крал на новото Кралство на Србите, Хрватите и Словенците . Неговата сопруга, кралицата Мери и нивните три деца, особено го сакале ова место каде што тие летувале. Најмладиот, принцот Ендру, е роден во вилата. Вилата била преименувана во летна куќа Сувобор во спомен на важната победа на српската војска над Австроунгарската империја.

Југословенското кралско семејство планирало да изгради нова вила што ќе се гради во близина на замокот Сувобор. Плановите за оваа нова кралска резиденција ги смислил славниот словенечки архитект Јоже Плесник . Меѓутоа, за време на смртта на кралот Александар во 1934 година, над езерото биле изградени само стомерни столбови, на кои денес стои Павиљонот Белведере. Старата зграда, Сувоборски двор, била срушена пред крајот на 1939 година.[2] и на негово место започнала изградбата на нова вила. Плановите за оваа вила ги смислил архитектот Фурст. Сепак, тоа било прекинато поради Втората светска војна .

Изградбата на недовршената зграда по Втората светска војна ја презел архитектот Винко Гланк. Првичните планови се малку прилагодени. Зградата е завршена во 1947 година. година и служела како летна резиденција на претседателот Тито многу години, каде што тој бил домаќин на бројни официјални државни посети. Во вилата на Тито тој се сретнал со многу видни личности, меѓу кои етиопскиот император Хајле Селасие, лидерите на Советскиот Сојуз Никита Хрушчов, кралот на Јордан, Хусеин, индискиот премиер Јавахарлал Нехру, неговата ќерка и индискиот премиер Индира Ганди, египетскиот претседател Гамал Абдел Насер, премијерката на Шри Ланка Сиримаво Бандаранаике, [Индонезија | Индонезискиот] претседател Сукарно, претседателот на Замбија Кенет Каунду, јапонскиот император Акихито и други.

Поглед на вилата Блед од езерото

Вила Блед е отворена како хотел во 1984 година. Меѓу неговите современи посетители се германскиот канцелар Хелмут Кол, британскиот принц Чарлс, принцот Алберт Втори од Монако, кралот Хуан Карлос од Шпанија, Вилијам Пери, Пол Макартни, Вилијам Херт, Ева Херциг, Лора Буш, како и бројни словенечки и странски државници.Во 2012 година, Вила Блед го сменила управувањето и започнала да работи под директно управување на Владата на Република Словенија - по протокол служба.

Вила Блед, пристапен пат

Спомени[уреди | уреди извор]

За да се зачуваат историските факти, и како туристичка атракција, зачуван е станот на Тито, на 3.кат, до кој може да се стигне со оригиналниот приватен лифт . Станот се состои од три простории: дневна соба, канцеларија и спална соба со елегантна бања. Во работната соба има портрет на Тито, веднаш до неговата работна маса со антички црн телефон . На приземјето има концертна сала што Тито ја користел за да прима делегации и други настани. Тука било и неговото приватно кино, каде што сакал навечер да седи и да пуши пури. Негови омилени филмови биле вестерн филмовите . Концертната сала е позната и по своите мурали .

Мурали[уреди | уреди извор]

Муралот во Концертната сала, кој бил насликан во 1947 година,и е дело на Славко Пенгов. Славко Пенгов бил исто така творец на фреската во парохиската црква Блед во Свети Мартин, како и муралот во словенечкиот парламент, што ја прикажува историјата на Словенците. Муралот во Вила Блед ја прикажува Втората светска војна во Југославија, од почетокот до ослободувањето. Горниот лев агол го покажува бомбардирањето на Парламентот во Белград . Следува собирање на првите партизански трупи. Според некои објаснувања, војникот чиј грб е свртен кон гледачот и чие лице не се гледа е Тито. За време на муралот се повторуваат многу лица затоа што Славко Пенгов ги замолил тогашните работници на Вила Блед и воените заробеници кои помогнале во изградбата по крајот на Втората светска војна да станат „модели“. Следно е прикажан градот во Босна, а следна е капитулацијата на Италија (италијански војник крева раце). Централниот дел на муралот прикажува три битки: Битката кај Неретва, Битката кај Сутјеска и маршот на Игман . На крајот на подолгиот ѕид е прикажано ослободувањето, во горниот десен агол е расцветаната цреша како гласник на пролетта . Пократкиот ѕид ја покажува повоената изградба. Фабриката во позадина е Љубљански „Литострој“, пред неа се младите од Југославија: студенти, рудари, работници, земјоделци и така натаму; југословенското знаме го носи жена од Босна. На Знамето има ролетни зад кои се филмовите кои се проектираат на спротивниот ѕид.

Вила Блед

Оваа уникатна сала често се користи како место за венчавки. Сепак, понекогаш, гостите сакаат да го прикријат муралот и да не се соочуваат со минатото.[3]

Вила Блед

Наследството на Караѓорѓевиќ[уреди | уреди извор]

Неодамнешната рехабилитација на принцот Томислав Караѓорѓевиќ отворила можност неговите наследници да ја побараат од Словенија познатата вила Блед, бидејќи тоа е негово наследство од неговата мајка, кралицата Марија . Сепак, според словенечкиот закон за денационализација, семејството Караѓорѓевиќ сè уште е исклучено од правото да го врати наследството или да добие соодветен надомест. Со указот за одземање на државјанството и имотот на Караѓорѓевиќ од 2 октомври 1947 година, потпишан од Едвард Кардеj, им се одземени вилата Блед, како и Доња и Горња Радовна и летувалиштето во Мезаjка („Андрејево село“).[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Vila Bled“. kerdowney.com. Посетено на 23. 3. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. "Политика", 20. дец. 1939
  3. „Vila Bled, hidden pearl of President Tito's, communist president of Yugoslavia“. communications-unlimited.nl. Посетено на 23. 3. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. Crnjanski Spasojević. „Karađorđevići hoće vilu "Bled". novosti.rs. Посетено на 23. 3. 2020. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)