Чарлс (принц од Велс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Принц Чарлс
Принц од Велс; Војвода од Ротсеј

Carlos de Gales (2011).jpg
Сопружник Дијана
(во брак од 1981 до 1996)
Камила
(од 2005)
Деца
Вилијам
Хенри
Полно име
Чарлс Филип Артур Џорџ
Династија Династија Виндзор
Гликсбурговци
Татко Филип
Мајка Елизабета II
Вероисповед (Црква на Англија и Црква на Шкотска)

Чарлс, принц од Велс (англиски: Charles Philip Arthur George) е најголемиот син на британската кралица Елизабета II и Филип. Тој е престолонаследник на престолот на Обединетото Кралство.

Функцијата престолонаследник му следува како најстар син на британскиот монарх. Тој ја носи титулата принц од Велс и војвода од Ротсеј.

Од бракот со својата прва сопруга Дијана има два синови: Вилијам и Хари. Во 2005 година стапил во брак со Камила. Доколку престолот го наследи по 18 септември 2013 година, тој ќе биде најстариот престолонаследник во историјата на британската монархија.