Хари (војвода од Сасекс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Принцот Хари

Принц Хари, Војвода од Сасекс (Хенри Чарлс Алберт Дејвид, роден на 15 септември 1984 година), исто така познат и како принц Хари, е најмладиот син на британскиот крал Чарлс III и Дијана, принцезата од Велс и четврт внук на кралицата Елизабета II и принцот Филип, војводата од Единбург. Затоа, тој е пети во линијата за наследување на престолот на 16 независни суверени држави познати како Комонвелт на Кралството и гувернер на црквата на Англија, предводена од неговиот татко и постариот брат принцот Вилијам, Принцот од Велс.

После неговото образование во различни училишта низ Обединетото Кралство и поминување дел од неговата слободна година во Австралија и Лесото, Хари го одбегнуваше универзитетското образование во замена за следење на стапките на различни кралски луѓе за уписот во војската. Тој беше овластен за потпоручник во Блуз енд Ројалс служејќи привремено со неговиот брат и го заврши неговото тренирање како командант на тенкови. Тој служеше 77 дена на фронтот во Војната Афгхан, но тој беше повлечен од војската по објавувањето на приказната во австралиско списание. Тој се врати во Авганистан поради должност во 2012 година. Се стекнал со титулата „Војвода од Сасекс“ во 2018 г. кога се оженил за Меган Маркл.

Животопис[уреди | уреди извор]

Хари е роден во болницата Свети Мери во Падингтон, Лондон, Англија на 15 септември 1984 година. Тој е крстен во капелата Свети Ѓорги во замокот Виндсор, од тогашниот архиепископ Роберт Рунс. Кумови на Хари беа принцот Ендру (неговиот чичко од татко му), леди Сара Амстронг Џоунс (неговата братучетка од татко му еднаш отстранета), леди Вести, г-ѓа Вилијам, Брајан Орган и Џералд Вард (поранешен офицер).

Упорни сугестии, засновани на сличноста на бојата на косата, укажуваат дека татко на Хари е всушност Џејмс Хевит со којшто Диjана имаше афера. Како и да е, црвената коса е позната особина на семејството Спенсер, и Хевит изјави во печатот во 2012 година дека Хари е роден во времето кога тој ја започнал аферата со Диjана. Таа изјава е потврдена од телохранителот на Диjана.

Навистина не постои можност јас да сум татко на Хари. Јас можам да ве убедам дека не сум. Можам да го разберам интересот, но Хари веќе одеше кога мојата врска со Дијана започна. Значителна е сличноста на црвената коса со мојата и луѓето велат дека изгледаме слично. Јас никогаш не сум ги охрабрувал овие споредби и иако бев со Дијана долго време морам да изјавам еднаш и засекогаш дека не сум татко на Хари. Дијана сакаше Вилијам и Хари да имаат повисок спектар на искуство од претходните кралски деца и ги одведе двајцата на места кои се движеа од Дизни и МекДоналдс па сè до клиниките за СИДА и засолништата на бездомниците. Дијана, принцезата од Велс, која што тогаш беше разведена од принцот од Велс почина во сообраќајна несреќа во 1997 година. Хари и Вилијам останаа со нивниот татко во замокот Балморал таа ноќ, и принцот од Велс почека сè до наредното утро за да им каже на синовите за смртта на мајка им. На погребот на мајка им, Хари имаше 12 години, тој придружен од неговиот татко, брат, дедо му (од страна на татко му) и вујко му (од страна на мајка му) одеше позади погребалниот кортеж од палатата Кенсингтон до Вестминистерската опатија.

Образование[уреди | уреди извор]

Како и неговиот татко и брат, Хари се образуваше во независни училишта, почнувајќи од детската градинка Џејн Мајнорс и пред-подготвителното училиште Ветхерби, и двете училишта во Лондон. По ова, тој одеше во училиштето Лудгроф и откако ги помина приемните тестови, беше префрлен во универзитетот Етон каде што студираше географија, историја на уметност и уметност на А-ниво. Одлуката да се испрати Хари во Етон беше против семејната традиција наместо во Гордонстоун (дедо му на Хари, татко му, двајцата чичковци и двајцата братучеди одеа во Гордонстоун), меѓутоа принцот одеше по стапките на семејството Спенсер, бидејќи татко и и брат и на Дијана се школувале во Етон. Во јуни 2003 година, тој го заврши неговото образование во Етон со две А-нивоа (постигнувајќи оценка Б во уметноста и Д во географијата) и одлучи да ја напушти историја на уметноста после добиеното АС-ниво. Тој се истакна во спортовите, посебно во поло и рагби. По училиштето, Хари зеде слободна година, поминувајќи време во Австралија, работејќи (како што татко му направил во младоста) на добиточна станица и учествуваше во поло натпревар Млада Англија против Млада Австралија. Тој исто така патуваше за Лесото, каде што работеше со деца сирачиња и го сними документарниот филм Заборавеното Кралство.

Кралски должности и кариера[уреди | уреди извор]

Принц Хари почна да ги придружува неговите родители на официјалните посети уште како мал. Неговата прва кралска турнеја во странство беше со неговите родители во Италија во 1985 година. Одлуката на Принцезата од Велс беше да го земе детето Вилијам во Австралија и да го постави за претседател на млади кралски деца коишто одат на официјални посети. Хари тогаш беше придружуван или од двата родитела или од неговиот татко на последователните престои, со тоа што тој ја започна неговата соло кариера после неговите воени вежби и активна служба. На 10 годишна возраст во август 1995 година, Принцот Хари присуствува на 50 годишнината од победата против Јапонија во Сенотап во Лондон и ги поздрави офицерите во воената парада, во една од најважните церемонии во семејното кралство. Во 2008 година, тој почна да учествува во кралските посети во училиштата и организациите во Велс.

Воена кариера[уреди | уреди извор]

Принцот Хари влезе во кралската воена академија Сандхурст на 8 мај 2005 година каде што беше познат како офицер кадет Велс и се придружи на компанијата Аламеин. Во рок од една година, во април 2006 година, Хари го заврши неговото тренирање за офицер и беше овластен како корнетист во Blues and Royals. До април 2008 година, тој помина 2 години до старшинство, и беше унапреден во поручник. Офицерот кадет Велс (стои во знак на внимание веднаш до коњот) на парадата во Сандхурст на 21 јуни 2005 година.

Британското министерство за правда и Куќата Кларенс изјавија заедничко соопштение на 22 февруари 2007 година дека принцот Хари ќе биде распореден со својата чета на фронтот во Ирак, да служи како дел од Првата Британска Бригада од третата Британска поделба- движење поддржано од Хари, којшто имаше изјавено дека ќе ја напушти војската само ако му кажат дека мора да се заслони додека неговата војска оди во војна, тој рече: “Нема шанси да се ставам пред Сандхурст и потоа да се вратам дома додека моите момци се надвор и се борат за нивната земја.” Раководителот на Британската војна во тоа време генералот Ричард Данат на 30 април 2007 година изјави дека тој лично одлучил принцот да служи со неговата единица во Ирак, и Хари беше распореден во мај или јуни 2007 година да патролира во провинцијата Мајсан. До 16 мај генералот Данат изјави дека принцот Хари нема да служи во Ирак, определени рекоа дека Хари бил висока цел (некои закани од различни групи беа против него) и војниците околу него ќе се соочат со каков и да е напад врз животот на принцот.

Куќата Кларенс јавно го искажа разочарувањето на принцот од одлуката, но тој рече дека се придржува кон неа. Во мај 2007 година, британските војници во Ирак носеа маици со натписот “Јас сум Хари!”, истата сцена од филмот Спартакус во којшто преживеаните од армијата на Спартакус, поразени од романските легионери нудат помилување од Красус, ако тие го идентификуваат нивниот водач. Секој преживеан изјавува:”Јас сум Спартакус!”.

На почетокот во јуни 2007 година беше пријавено дека принцот Хари пристигнал во Канада со воз заедно со војниците од Канадските сили и Британската Армија во Шефилд, близу Алберта. Беше изјавено дека ова беше подготовка за турнејата на должност во Авганистан, каде што канадските и британските сили ќе учествуваат во НАТО предводени од авганистанската војна. Гласините беа потврдени во февруари следната година кога британското министерство за одбрана откри дека Хари тајно се вработил во воздухоплотството во провинцијата Хелменд во Азија. Информацијата дојде од медиумите, особено од германскиот весник Билд и австралиското списание Њу Ајдиа- тие го прекршија ветувањето дадено на канадските и британските власти. Подоцна беше изјавено дека Хари додека бил во Авганистан се јавил во Американското воено воздухопловство за да им помогне на војниците да го одвратат нападот од талибанските бунтовници. Неговото служење дојде 735 години по неговиот предок, Едвард I од Англија (тогаш принц Едвард), исто така бил во армијата во Средниот Исток, и тоа го направи Хари да биде првиот член од кралското семејство којшто служел во војната после неговиот чичко, принцот Ендру – војводата од Јорк управувал со хеликоптери во војната Фалклендс. Во мај 2008 година принцот Хари беше награден со медал од неговата тетка бидејќи учествувал во Авганистан.

Во октомври 2008 година беше објавено дека принцот Хари ќе ги следи стапките на неговиот брат, татко и чичко во изучувањето на управување со воени хеликоптери. Откако го помина тестот за способност зеде едномесечен курс, ако го помине и тоа ќе започне со обуката за целосно летање во почетокот на 2009 година. Хари мора да го помине неговиот тест. Откако го достигна потребното ниво, принцот Хари одеше во училиштето за управување со хеликоптери каде што се придружи кон неговиот брат принцот Вилијам. Летањето на принцот Хари беше претставено од страна на неговиот татко на 7 мај 2010 година на церемонијата во воздушната армија Мидл Валоп. Принцот Хари исто така знаеше дека може да тренира со Апаче хеликоптерите ако успешно го помине ригорозниот тест за Апаче. За време на церемонијата, тој ја замени неговата офицерска капа од Блус енд Ројалс со сина беретка од Воздушната армија и значка од Блус енд Ројалс.

На 10 мај 2011 година, беше откриено дека принцот Хари го поминал тестот за летање со Апачето и беше награден со значка од истиот на 14 април 2011 година. Имаше и гласини дека тој ќе се врати во Авганистан уште еднаш пред неговото повлекување во 2015 година. На 16 април 2011 година беше објавено дека оринцот Хари бил унапреден во капетан, а местото на поручник го држеше уште од 2008 година. Во јуни 2011 година, куќата Кларенс објави дека принцот Хари по завршувањето на неговиот тренинг за користење на Апаче хеликоптерите во воената зона ќе може да учествува во некои операции во улога на пилот вклучувајќи го и Авганистан. Конечната одлука ќе биде донесена од високите команданти од министерството за одбрана, вклучувајќи го и шефот за одбрана во консултација со желбите на Хари, неговиот татко принцот од Велс и Кралицата. Во октомври, принцот Хари беше преместен во воената база во Калифорнија за да го заврши тренингот за управување со хеликоптерот АН-64. Во овој последен дел ќе бидат вклучени тестирањата за поморски и воздушни способности во Калифорнија и Аризона. Во истиот месец беше објавено дека принцот Хари е природно надарен пилот. Во ноември 2011 година принцот Хари се врати во Англија од воениот тренинг во Обединетите Нации. Следно, тој ќе се упати кон Ватишам летечката станица во Сафолк, југоисточна Англија, за да го заврши неговиот тренинг за управување со Апаче хеликоптерите.

На 7 септември 2012 година, капетан Велс, како што е познат во војската, пристигна во кампот Бастион во јужниот дел на Авганистан, како дел од 100-те припадници на 662 Squadron, 3 полк, Армијата на воздухот корпус, за да започне четири месеци обука како ко-пилот и ловец за Апачи хеликоптер. На 10 септември, само неколку дена по пристигнувањето во Авганистан беше објавено дека талибанците се закануваат за животот на капетанот Велс. Портпаролот на Талибанците, Забихулах Муџахид говореше за Ројтерс и беше цитиран како вели: "Ние ја користиме сета наша сила за да се ослободиме од него, или со убивање или киднапирање" и "Ние ги информиравме нашите команданти во Хелменд да направат се што можат за да го елиминираат него”.

Кралски должности[уреди | уреди извор]

На 21-на годишна возраст,Принцот Хари беше назначен за советник на државата и неговите кралски должности започнаа кога Кралицата отиде во Малта на состанок. Следната година, Хари отиде во Лесото за повторно да го посети детскиот дом близу Мохале, каде што тој најпрво замина во 2004 година заедно со Принцот Сеизо од Лесото, и го финансираа Сентебал-фондација од Принцот, добротворна фондација за деца сирачиња болни од СИДА. Тој исто така вложува средства во многубројни организации, вклучувајќи ги ВелЧајлд, Долен Кумру и МапАкшн. За да му помогне на Сентебал, како и на фондацијата Дијана- Принцезата од Велс и ЦентарПоинт, Хари и неговиот брат организираа концерт за Дијана на стадионот Вембл на 1 јули 2007 година.

Преку спортот Хари исто така помага на добротворните и други организации, како тренер на фудбалската унија за рагби во 2004 година и подучување во училиштата за да ги охрабри учениците да го научат спортот. Тој исто така има учествувано во поло натпревари, како неговиот брат и татко, сè со цел за да овозможи пари за добротворните организации.

На 6 јануари 2009 година, Хари и неговиот брат Принцот Вилијам беа наградени од нивната баба Кралицата Елизабета II со нивно свое кралско домаќинство. Тоа се состои од 3 члена, поддржано од мал тим. Господинот Дејвид Манинг, поранешен Британски амбасадор од Вашингтон работи како советник на Принцезата со скратено работно време. Претходно, Работи Вилијам и Хари биле управувани од страна на канцеларијата на својот татко во Кларенс куќа во центарот на Лондон. Во септември 2009 година, Принцот Вилијам и Принцот Хари отворија фондација на име Принцот Вилијам и Принцот Хари, за да им овозможат на принцезите да ги остварат своите добротворни амбиции. Фондацијата е кулминација на добротворни животи на принцезите досега. Во март 2012 година, принцот Хари присуствуваше на официјална посета на Белиз, како дел од Јубилејната прослава на Кралицата. Тој продолжи до Бахамите и Јамајка, каде што актуелниот премиер, Портиа Симпсон-Милер, ја разгледуваше можноста за прекинување на врските помеѓу Јамајка и уставната монархија. На 12 август 2012 година, Принцот ја застапуваше неговата баба, Кралицата, на завршната церемонија во Лондон на Олимписките игри 2012 година.

Личен живот и врски[уреди | уреди извор]

Принцот Хари ужива во спортот, тренира поло како и скијање и трки со мотор. Тој е поддржувач на фудбалскиот клуб Арсенал. Хари во неговите млади години се здоби со репутацијата бунтовник, дури и медиумите го опишуваа како Диво дете. На 17 години беше фатен како пуши канабис и пие под 21-на година со неговите пријатели, се степа со новинари во ноќните клубови и беше фотографиран од издавачката куќа Хајџгров во Колонијал енд Нејтив на забавата со костуми носејќи униформа на фашист. Тој подоцна јавно се извини за неговото однесување.

Во јануари 2009 година Британските таблоиди објавија видео снимено од Хари пред 3 години во којшто тој се обраќа на пакистански офицер со Нашиот мал паки пријател. Овие термини беа објаснети од Дејвид Камерон како неприфатливи,од Деили Телаграф како расист и Младата Британска Муслиманска Организација го нарече принцот МАФИЈАШ, изјава која што подоцна беше повлечена. Куќата Кларенс веднаш прими извинување од Хари во која што беше напишано дека нема ништо лошо во неговите забелешки. Поранешен британски член од парламенот и кралскиот маринец Род Ричардс рекоа дека такви прекари се можни во војската, изјавувајќи дека него го нарекувале Тафи. Другите беа нарекувани Јенки, Оз или Киви или како и да е. Мислам дека Паки е кратенка за Пакистанец. Во овој случај не мислам дека намерата му била да го навреди. Подоцна излезе дека принцот Хари лично се извинил на војникот.

Во август 2012 година додека принцот Хари бил на одмор во Лас Вегас, заедно со една млада девојка е фотографиран гол во хотелската соба во Вун, наводно за време на игра. Фотографиите се појавија на познатата американското мрежно место ТМЗ на 21 август и ширум светот на 22 август. Фотографиите беа прикажани од американските медиуми, но британските медиуми беа подготвени да ги објават, кралските помошници сугерираа дека куќата Кларенс може да контактира со комисијата за прес жалби ако фотографиите се искористат од страна на Британските изданија. Сент Џејмс палатата потврди дека принцот бил во фотографиите и контактирале со комисијата за прес жалби откако палатата слушнала дека голем број на британски весници размислуваат за објавување на фотографиите. На 24 август весникот Сонце објави фотографии во Велика Британија, по "долги и тешки" размислувања.

Додека личните односи на Хари не биле следени толку како и оние на неговиот брат, повеќето медиуми вниманието го посветуваат на неговата врска со Челзи Дејви. Во интервју спроведено за неговиот 21 роденден, Хари ја претстави Дејви како негова девојка, и медиумите изјавија дека во тоа време двојката веќе била заедно 18 месеци, контрадикторно на претходните извештаи дека тие веќе не се заедно. Хари и Дејви исто така беа видени заедно јавно на Концертот за Дијана. Челзи исто така го придружуваше Хари на венчавка на братучед му на Хари, Питер Филипс со Аутумн Кели во мај 2008 година, каде што таа беше претставена на кралицата за првпат. Но, во почетокот на 2009 година беше објавено во медиумите дека парот се разделил. Подоцна истата година парот беше фотографиран заедно на рагби натпревар, навидум да излезат пред јавноста повторно заедно. Од 2010 година, Хари и Дејви веќе не се заедно по заминувањето на Дејви од Англија. Во 2011 година, Хари ги потврди гласините прогласувајќи се себеси "100 проценти сингл".

Титули, стилови, почести и оружје[уреди | уреди извор]

Титули и стилови[уреди | уреди извор]

• 15 Септември, 1984 година - до денес: Неговото Кралско Височество Принцот Хенри од Велс

Титулата на Принцот во целост е Неговото Кралско Височество Принцот Хенри Чарлс Алберт Давид од Велс. Како британски принц Хари не држи презиме, меѓутоа, како и другите  машки  внуци на Елизабета Втора, тој го користи името на просторот над која неговиот татко ја има титулата, т.е., Велс. Такви презимиња се намалени од употреба во зрелата возраст, по што самата титула, или Маунтбатен-Виндзор се користи кога е потребно. Хари, сепак, продолжува да го користи Велс како негово презиме за воени цели и е познат како капетан Хари Велс. Ако неговиот татко стигне до престолот тој ќе биде познат и како Неговото кралско Височество Принцот Хари. Традиционално, машката линија на членови од британските кралски семејства добиваат војводство неколку часа пред нивниот брак, најновиот принц е неговиот постар брат принцот Вилијам, кој стана војвода од Кембриџ.

Воени редови[уреди | уреди извор]

13 Април 2006 – 13 Април 2008: Потпоручник во Блуз енд Ројалс

13 Април 2008 – 16 Април 2011: Поручник во Блуз енд Ројалс

16 Април 2011 –Сегашност: Капитен во Блуз енд Ројалс

Достигнувања[уреди | уреди извор]

6 Март 2012 – : Почесен соработник во Универзитетот Западна Индија

Медали[уреди | уреди извор]

6 Февруари 2002: Кралицата Елизабета II Златен Јубилеен Медал

5 Мај 2008: Службен медал за Авганистан

6 Февруари 2012: Кралицата Елизабета II дијамант Јубилеен Медал

Почесни воени состаноци[уреди | уреди извор]

Канада

10 Ноември 2009 – : Canadian Ranger

Обединето Кралство

3 Октомври 2008 – : Honorary Air Commandant of RAF Honington

8 Август 2006 – : Commodore-in-Chief of Small Ships and Diving

Хуманитарни награди[уреди | уреди извор]

Принцот Хари двапати имаше добротворни напори признати од страна на меѓународната заедница. Во декември 2010 година, германската добротворна Еин Херц für Kinder ("Срце за децата") му ја додели нему наградата Златно срце, како признание за неговите "добротворни и хуманитарни напори". Во мај 2012 година, тој бил награден од Атлантскиот Совет за награда за истакнат хуманитарен водач, поради неговата добротворна работа со ранетите војници. Тој ја доби оваа награда од страна на Генералот Колин Пауел, поранешниот американски државен секретар.

Потекло[уреди | уреди извор]

Преку неговата баба, принцот Хари потекнува од кралот Хенри IV од Франција, кралот Чарлс II и Кралот Џејмс II и VII. Преку неговата мајка, и од Ерл Спенсер и Барон Фермој семејствата, Хари е од англиско, шкотско, американско потекло и ирско потекло. Принцот Хари потекнува од кралевите и кралиците на Англија, Шкотска, Велика Британија и Обединетото Кралство од Вилијам I. Тој исто така потекнува од голем број на претходна унија монарси на Шкотска и пред-Освојување монарси на Англија. Преку неговиот татковски дедо, тој исто така е потомок на царот Николај I на Русија.

Белешки[уреди | уреди извор]

1. Како член на кралското семејство има право да се нарекува Неговото Кралско Височество, Хари формално нема презиме. Кога еден се користи, тоа е Маунтбатен-Виндзор. Во својата воена кариера, Хари користи презиме Велс.

1. Сандхурст воената академија, принцот Хари играше поло за армијата, а во 2004 година беше директор на рагби фудбалската унија. "

Наводи[уреди | уреди извор]