Прејди на содржината

Вања Драх

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вања Драх
Vanja Drach
Роден(а)2 јануари 1932(1932-01-02)
Бошњаци, Кралство Југославија
Починал(а)6 септември 2009(2009-09-06) (возр. 77)
Загреб
ЖивеалиштеЗагреб, Хрватска
Националностхрватско
Занимањеглумец
Активен период1958 до 2009

Вања Драх (хрватски: Vanja Drach; 1 февруари 1932 во Бошњаци6 септември 2009 во Загреб) — хрватски театарски, филмски и телевизиски актер.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Роден е на 1 февруари 1932 година во Бошњаци. Основно и средно образование стекнал во родниот град, потоа се запишал на Медицинскиот факултет во Загреб. По една година, ги напуштил студиите по медицина и се запишал на Академијата за драмски уметности во Загреб, во класата на професорот Бранко Гавела[1].

По дипломирањето, две години глумел во Драмскиот театар во Загреб. На предлог од истакнатиот режисер и педагог Бојан Ступица, се префрлил во Хрватскиот народен театар[2].

Бил пред сè познат како театарски глумец, глумејќи во античките драми, делата на руските, француските, англиските и американските класици и модернисти, како и во улогите од домашните автори, особено на оние пишувани од Мирослав Крлежа. Вања Драх, исто така бил познат и како филмски глумец каде имал карактерни улоги. Дебитирал во 1958 година во филмот „Х - 8“.

Глумел во повеќе театри во Хрватска и Југославија. Добитник бил на многубројни награди меѓу кои е и наградата за животно дело -Владимир Назор

Филмографија

[уреди | уреди извор]

Филмови и драми

[уреди | уреди извор]

Синхронизација

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]