Прејди на содржината

Валоа (династија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Семеен грб

Валоа (француски: Valois) — француска владејачка династија, која владеела со земјата од 1328 до 1589. Династијата потекнува од споредните линии на Капетинската династија, а името го дбила по својот најзначаен имот, грофовијата Валоа.

Француски кралеви од семејството Валоа

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]