Јужен регион (Бразил)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Јужен регион на Бразил
Локација на Јужен

Држави Јужна Рио Гранџе, Санта Катарина и Парања
Површина  
 - Вкупно 576.409,6 km² ()
Население  
 - 2006 проценето 27,308,863 ()
 - Густина (2006) 46,4/km² ()
БДП 2006
 - Вкупно R$R$ 386,737,000 билиони ()
 - БДП по глава на жител R$R$(2005) 13,208 ()
ИЧР (2000) 0.831 () – висок
 - Детски морталитет (2006) 16.7‰ ()
 - Писменост (2004) 94.3% ()
Часовен појас BRT (UTC[[UTC{{{utc_offset}}}|{{{utc_offset}}}]])

Јужниот регион на Бразил е составен од државите Јужна Рио Гранџе, Санта Катарина и Парања и зафаќа 576,300.8 km ² површина, правјки ја најмалата регио порција во Бразил. Се граничи со Уругвај, Аргентина, и Парагвај како и со Централно западниот регион, Југиосточниот регион и со Атлантски океан.

Демографија[уреди | уреди извор]

Ботаничка градина Куритиба (Куритиба), симболот на регионот.
Град Држава Население (2007)
Куритуба[1] Парања 1,828,092
Порто Алегре Јужна Рио Гранде 1,441,554
LЛондрина[1] Парања 505,184
Џоинвил Санта Катарина 487,003
Каксиас до Сул Јужна Рио Гранде 419,852
Флорианополис Санта Катарина 416,564
Пелоташ Јужна Рио Гранде 350,358
Каноаш Јужна Рио Гранде 333,322
Маринга Парања 324,397
Фоз до Игоасу Парања 309,113
Понта Гроша Парања 304,973

Расни групи[уреди | уреди извор]

Боја/раса (2006)[2]
Бели 79.6%
Црни 3.6%
Пардо 16.0%
Азијати или Домородци 0.7%

Тривија[уреди | уреди извор]

Возила: 10,014,081 (март/2007); Телефони: 6,919,000 (април/2007); градовии: 1,188 (2007).

Види[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Estimativas populacionais 2008“. Instituto Brasileiro de Geografia e Estatística (IBGE). http://www.ibge.gov.br/home/estatistica/populacao/estimativa2008/POP2008_DOU.pdf. конс. 1 септември 2008 г. 
  2. „PNAD“ (на portuguese). 2005. http://www.ibge.gov.br/home/estatistica/populacao/trabalhoerendimento/pnad2006/sintese/tab1_2.pdf. конс. 14 август 2007 г.