2011 Ролан Гарос – Мажи поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2011 Ролан Гарос
Шампион :   Шпанија Рафаел Надал
Вице-шампион :   Швајцарија Роџер Федерер
Резултат :   7–5, 7–6(7–3), 5–7, 6–1
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2011 Ролан Гарос.

Рафаел Надал е браниел на титулата и петкратен победник на турнирот ја одбрани титулата против Роџер Федерер со 7–5, 7–6(7–3), 5–7, 6–1 изедначувајќи го рекордот на Бјорн Борг со шест освоени титули на Ролан Гарос во новата ера. Шпанецот го изигра неговиот прв натпревар во 5 сета на Ролан Гарос за прв пат од неговото деби во 2005, победувајќи го Џон Иснер во првата рунда. Рафаел Надал исто така играше против Робин Содерлинг во Четвртфиналето. Швеѓанецот е единствениот играч кој го победил Рафаел Надал на Ролан Гарос. Во ова издание на турнирот сите први четири носители успеаа да стигнат до полуфиналето.

Носители[уреди | уреди извор]

 1. Шпанија Рафаел Надал (Шампион)
 2. Србија Новак Џоковиќ (Полуфинале)
 3. Швајцарија Роџер Федерер (Финале)
 4. Обединето Кралство Енди Мареј (Полуфинале)
 5. Шведска Робин Содеринг (Четвртфинале)
 6. Чешка Томаш Бедрих (Прва Рунда)
 7. Шпанија Давид Ферер (Четврта Рунда)
 8. Австрија Јурген Мелцер (Втора Рунда)
 9. Франција Гаел Монфилс (Четвртфинале)
 10. САД Мерди Фиш (Трета Рунда)
 11. Шпанија Николас Алмагро (Прва Рунда)
 12. Русија Микаил Јужни (Трета Рунда)
 13. Франција Ришард Гаскет (Четврта Рунда)
 14. Швајцарија Станислас Вавринка (Четврта Рунда)
 15. Србија Виктор Троицки (Четврта Рунда)
 16. Шпанија Фенандо Вердаско (Трета Рунда)

 1. Франција Жо-Вилфред Цонга (Трета Рунда)
 2. Франција Жил Симон (Четврта Рунда)
 3. Хрватска Марин Чилич (Прва Рунда)
 4. Германија Флориан Мејер (Втора Рунда)
 5. Украина Александр Долгопогов (Трета Рунда)
 6. Франција Михаил Љодра (Прва Рунда)
 7. Бразил Томаз Белучи (Трета Рунда)
 8. САД Сем Кјури (Втора Рунда)
 9. Аргентина Хуан Мартин Дел Потро (Трета Рунда)
 10. Канада Милош Раонич (Прва Рунда)
 11. Кипар Маркос Багдатис (Втора Рунда)
 12. Русија Николај Давиденко (Втора Рунда)
 13. Србија Јанко Типсаревиќ (Трета Рудна)
 14. Шпанија Гиљермо Гарсија-Лопез (Трета Рунда)
 15. Украина Сергиј Стакховски (Трета Рудна)
 16. ЈАР Кевин Андерсон (Втора Рунда)

Жрепка[уреди | уреди извор]

Легенда[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                                                   
  1  Шпанија Рафаел Надал 6 6 77      
5  Шведска Робин Содерлинг 4 1 63      
  1  Шпанија Рафаел Надал 6 7 6      
  4  Обединето Кралство Енди Мареј 4 5 4      
4  Обединето Кралство Енди Мареј 77 7 6    
     Аргентина Хуан Игнасио Чела 62 5 2      
    1  Шпанија Рафаел Надал 7 77 5 6  
  3  Швајцарија Роџер Федерер 5 63 7 1  
  9  Франција Гаел Монфилс 4 3 63      
3  Швајцарија Роџер Федерер 6 6 77      
3  Швајцарија Роџер Федерер 77 6 3 77  
  2  Србија Новак Џоковиќ 65 3 6 65    
   Италија Фабио Фоњини          
  2  Србија Новак Џоковиќ w/o          


Горна половина[уреди | уреди извор]

Секција 1[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
1  Шпанија Р Надал 6 62 62 6 6  
   САД Џ Иснер 4 77 77 2 4     1  Шпанија Р Надал 7 6 77      
   Колумбија С Гиралдо 65 3 3          Шпанија П Андухар 5 3 64      
   Шпанија П Андухар 77 6 6           1  Шпанија Р Надал 6 6 6      
   Уругвај П Кувас 6 3 2 1 r       Q  Хрватска А Веич 1 3 0      
Q  Хрватска А Веич 4 6 6 3       Q  Хрватска А Веич 3 6 7 3 6
Q  Германија Д Гремелмајр 62 1 3       28  Русија Н Давиденко 6 2 5 6 1  
28  Русија Н Давиденко 77 6 6           1  Шпанија Р Надал 7 6 6    
24  САД С Кјури 3 6 6 6            Хрватска И Љубичиќ 5 3 3    
   Германија Ф Кохлшрајбер 6 1 2 4       24  САД С Кјури 62 4 4      
   Хрватска И Љубичиќ 6 6 6          Хрватска И Љубичиќ 77 6 6      
   Индија С Деварман 4 3 4              Хрватска И Љубичиќ 6 78 6    
   Русија Д Турсунов 5 6 3 6 1       16  Шпанија Ф Вердаско 3 66 4      
   Белгија К Малис 7 3 6 3 6        Белгија К Малис 6 3 65 1  
   Аргентина Х Монако 2 5 6 4     16  Шпанија Ф Вердаско 4 6 77 6    
16  Шпанија Ф Вердаско 6 7 4 6    

Секција 2[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
10  САД М Фиш 6 611 6 6    
   Бразил Р Мело 2 713 2 4       10  САД М Фиш 77 6 6      
   Шпанија Д Химено-Травер 2 63 3          Холандија Р Хасе 61 2 1      
   Холандија Р Хасе 6 77 6           10  САД М Фиш 3 4 2      
   Франција Џ Чарди 6 6 6           18  Франција Ж Симон 6 6 6      
   Бугарија Г Димитров 2 4 4            Франција Џ Чарди 6 4 1 4  
   САД М Расел 3 6 1 0     18  Франција Ж Симон 4 6 6 6    
18  Франција Ж Симон 6 4 6 6         18  Франција Ж Симон 2 3 66    
27  Кипар М Багдатис 77 6 6           5  Шведска Р Содерлинг 6 6 77    
   Португалија Ф Жил 64 2 2         27  Кипар М Багдатис 5 4 66      
Q  Аргентина Л Мејер 3 77 6 6     Q  Аргентина Л Мејер 7 6 78      
   Германија Д Браун 6 65 2 2         Q  Аргентина Л Мејер 1 4 3    
Q  Шпанија А Рамос 6 65 4 6 6       5  Шведска Р Содерлинг 6 6 6      
Q  Шпанија Х Марти 3 77 6 1 3     Q  Шпанија А Рамос 3 4 4    
LL  САД Р Харисон 1 77 3 5     5  Шведска Р Содерлинг 6 6 6      
5  Шведска Р Содерлинг 6 65 6 7    

Секција 3[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
4  Обединето Кралство Е Мареј 6 6 6      
Q  Франција Е Продон 4 1 3         4  Обединето Кралство Е Мареј 77 6 7      
LL  Италија С Болели 6 6 65 6     LL  Италија С Болели 63 4 5      
Q  Канада Ф Данчевич 1 3 77 2         4  Обединето Кралство Е Мареј 6 6 6      
WC  Франција А Клемент 6 1 711 6            Германија М Берер 2 3 2      
   Италија Ф Воландри 3 6 69 4       WC  Франција А Клемент 66 6 5 4  
   Германија М Берер 6 4 6 6        Германија М Берер 78 3 7 6    
26  Канада М Раонич 4 6 3 4         4  Обединето Кралство Е Мареј 4 4 6 6 7
21  Украина А Долгопогов 6 6 6           15  Србија В Троицки 6 6 3 2 5
   Германија Р Шутлер 3 3 1         21  Украина А Долгопогов 6 6 6      
   Австрија А Хајдер-Мејер 6 65 6 6        Австрија А Хајдер-Мејер 2 4 2      
   САД Р Свитинг 1 77 2 0         21  Украина А Долгопогов 4 6 3 4  
   Германија Т Камке 65 6 6 6         15  Србија В Троицки 6 3 6 6    
   Белгија О Рохус 77 3 3 2          Германија Т Камке 2 2 64    
   Германија Џ Рајстер 4 3 3       15  Србија В Троицки 6 6 77      
15  Србија В Троицки 6 6 6      

Секција 4[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
11  Шпанија Н Алмагро 6 6 63 65 4  
Q  Полска Л Кубот 3 2 77 77 6     Q  Полска Л Кубот 6 77 6      
   Аргентина К Берлок 7 6 6          Аргентина К Берлок 3 64 3      
WC  Австралија Б Томич 5 4 2           Q  Полска Л Кубот 77 4 5 4    
   Италија П Стараче 62 1 1           Q  Колумбија А Фаља 64 6 7 6    
Q  Колумбија А Фаља 77 6 6         Q  Колумбија А Фаља 4 77 6 6  
   Русија И Кунитсин 3 6 4 3     20  Германија Ф Мејер 6 64 1 2    
20  Германија Ф Мејер 6 4 6 6         Q  Колумбија А Фаља 6 2 6 65 2
32  ЈАР К Андерсон 6 6 66 6            Аргентина ХИ Чела 4 6 1 77 6
   Франција Н Махут 4 4 78 3       32  ЈАР К Андерсон 6 3 4 6 2  
   Аргентина ХИ Чела 77 6 6          Аргентина ХИ Чела 3 6 6 2 6  
WC  САД Т Шмуцек 65 1 1              Аргентина ХИ Чела 6 6 3 77  
WC  Франција Е Роџер-Васелин 6 2 4 6 5       Q  Чешка Л Росол 2 4 6 65    
Q  Чешка Л Росол 3 6 6 3 7     Q  Чешка Л Росол 64 6 4 77 6
LL  Германија А Бек 3 4 2       8  Австрија Ј Мелцер 77 4 6 63 4  
8  Австрија Ј Мелцер 6 6 6      

Долна половина[уреди | уреди извор]

Секција 5[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
7  Шпанија Д Ферер 6 6 6      
   Финска Ј Ниемиен 3 3 1         7  Шпанија Д Ферер 6 6 6      
   Франција Ж Бенето 4 6 6 6        Франција Ж Бенето 3 4 2      
   Португалија Р Мачадо 6 1 2 0         7  Шпанија Д Ферер 6 6 6      
   Јапонија К Нишикори 6 6 6           31  Украина С Стакховски 1 1 3      
   Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Ј-х Лу 1 3 4            Јапонија К Нишикори 1 6 3 63  
Q  Франција Д Гуез 79 3 3 3     31  Украина С Стакховски 6 3 6 77    
31  Украина С Стакховски 67 6 6 6         7  Шпанија Д Ферер 4 6 5 6 6
22  Франција М Љодра 77 3 3 3         9  Франција Г Монфилс 6 2 7 1 8
Q  Белгија С Дарцис 65 6 6 6       Q  Белгија С Дарцис 7 6 6      
   Германија Ф Пецшнер 77 6 6          Германија Ф Пецшнер 5 4 4      
   Германија М Ѕверев 63 0 4           Q  Белгија С Дарцис 3 4 5    
   Франција А Манарино 2 3 2           9  Франција Г Монфилс 6 6 7      
WC  Франција Г Руфин 6 6 6         WC  Франција Г Руфин 3 6 1 3  
Q  Германија Б Фау 6 3 5 0     9  Франција Г Монфилс 6 1 6 6    
9  Франција Г Монфилс 4 6 7 6    

Секција 6[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
14  Швајцарија С Вавринка 4 6 6 6    
Q  Франција О Генсе 6 3 4 2       14  Швајцарија С Вавринка 6 6 6      
Q  Холандија Т Шурел 77 6 6       Q  Холандија Т Шурел 3 2 4      
   Аргентина М Гонзалез 65 3 3           14  Швајцарија С Вавринка 4 63 77 6 6  
   Франција Ф Сера 4 1 3           17  Франција Ж-В Цонга 6 77 65 2 3  
   Русија И Андреев 6 6 6            Русија И Андреев 3 64 3    
   Чешка Јан Хајек 3 2 2       17  Франција Ж-В Цонга 6 77 6      
17  Франција Ж-В Цонга 6 6 6           14  Швајцарија С Вавринка 3 2 5    
29  Србија Ј Типсаревиќ 77 6 6           3  Швајцарија Р Федерер 6 6 7    
   Аргентина Б Дабул 61 1 0         29  Србија Ј Типсаревиќ 6 6 6      
   Хрватска И Додиг 3 6 66 4        Шпанија П Риба 1 3 0      
   Шпанија П Риба 6 3 78 6         29  Србија Ј Типсаревиќ 1 4 3    
WC  Франција В Миљот 2 7 77 4 1       3  Швајцарија Р Федерер 6 6 6      
WC  Франција М Теиксера 6 5 64 6 6     WC  Франција М Теиксера 3 0 2    
   Шпанија Ф Лопез 3 4 63       3  Швајцарија Р Федерер 6 6 6      
3  Швајцарија Р Федерер 6 6 77      

Секција 7[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
6  Чешка Т Бедрих 6 6 2 2 7  
Q  Франција С Роберт 3 3 6 6 9     Q  Франција С Роберт 2 1 0      
   Италија Ф Фоњини 6 6 6          Италија Ф Фоњини 6 6 6      
   Узбекистан Д Истомин 4 2 2              Италија Ф Фоњини 4 6 6 6    
PR  Германија Т Хас 4 6 61 4         30  Шпанија Г Гарсија-Лопез 6 3 3 1    
LL  Турција М Илхан 6 4 77 6       LL  Турција М Илхан 4 6 2 6 11
   САД Р Кендрик 1 5 6 3     30  Шпанија Г Гарсија-Лопез 6 1 6 4 13  
30  Шпанија Г Гарсија-Лопез 6 7 4 6            Италија Ф Фоњини 4 6 3 6 11
19  Хрватска М Чилич 65 4 4              Шпанија А Монтањес 6 4 6 3 9
   Шпанија Р Рамирез Хидалго 77 6 6            Шпанија Р Рамирез Хидалго 77 4 1 2    
LL  Франција М Гицкел 4 4 2          Шпанија А Монтањес 65 6 6 6    
   Шпанија А Монтањес 6 6 6              Шпанија А Монтањес 6 77 6    
   Германија Д Брандс 2 4 4           12  Русија М Јужни 1 60 1      
   Казахстан М Кукушкин 6 6 6            Казахстан М Кукушкин 3 5 4    
   Јапонија Г Соеда 5 2 4       12  Русија М Јужни 6 7 6      
12  Русија М Јужни 7 6 6      

Секција 8[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
13  Франција Р Гаскет 7 6 6      
   Чешка Р Штепанек 5 3 0         13  Франција Р Гаскет 4 6 6 6    
LL  САД А Богомолов 3 6 66 2        Шпанија М Грањолерс 6 3 2 4    
   Шпанија М Грањолерс 6 3 78 6         13  Франција Р Гаскет 6 6 3 6    
   Русија Т Габашвили 3 5 5           23  Бразил Т Белучи 2 3 6 3    
   Италија А Сепи 6 7 7            Италија А Сепи 1 2 4    
   Казахстан А Голубев 4 4 77 65     23  Бразил Т Белучи 6 6 6      
23  Бразил Т Белучи 6 6 64 77         13  Франција Р Гаскет 4 4 2    
25  Аргентина ХМ дел Потро 67 6 7 6         2  Србија Н Џоковиќ 6 6 6    
PR  Хрватска И Карловиќ 79 3 5 4       25  Аргентина ХМ дел Потро 6 6 6      
   Латвија Е Гулбис 1 4 2          Словенија Б Кавчич 3 2 4      
   Словенија Б Кавчич 6 6 6           25  Аргентина ХМ дел Потро 3 6 3 2  
WC  Франција Б Паире 5 6 1 64         2  Србија Н Џоковиќ 6 3 6 6    
   Романија В Ханеску 7 4 6 77          Романија В Ханеску 4 1 3r    
   Холандија Т де Бакер 2 1 3       2  Србија Н Џоковиќ 6 6 2      
2  Србија Н Џоковиќ 6 6 6      

Референци[уреди | уреди извор]