Шебреље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шебреље
Šebrelje
Поглед на Шебреље
Шебреље is located in Slovenia
Шебреље
Шебреље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′28.1″N 13°55′0.5″E / 46.091139° СГШ; 13.916806° ИГД / 46.091139; 13.916806
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна11,89 км2 (4,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000638799999638,8 м
Население (2020)
 • Вкупно294
 • Густина25/км2 (64/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Шебреље (словенечки: Šebrelje) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.