Долењи Новаки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долењи Новаки
Dolenji Novaki
Поглед на Долењи Новаки
Долењи Новаки is located in Slovenia
Долењи Новаки
Долењи Новаки
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°9′6.5″N 14°2′24.1″E / 46.151806° СГШ; 14.040028° ИГД / 46.151806; 14.040028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна4,13 км2 (1,59 ми2)
Надм. вис.&10000000000000627799999627,8 м
Население (2020)
 • Вкупно227
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Долењи Новаки (словенечки: Dolenji Novaki) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.