Церкно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Церкно
Cerkno
Поглед на Церкно
Грб на Церкно
Церкно is located in Slovenia
Церкно
Церкно
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°7′41.8″N 13°59′29.5″E / 46.128278° СГШ; 13.991528° ИГД / 46.128278; 13.991528
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна7,5 км2 (2,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000331899999331,9 м
Население (2020)
 • Вкупно1.425
 • Густина190/км2 (490/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Церкно (словенечки: Cerkno) — мал град во Општина Церкно во западна Словенија. Градот е центар на општината Церкно. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.