Лазец (Церкно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лазец
Lazec
Лазец is located in Slovenia
Лазец
Лазец
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°5′27.1″N 13°58′22.6″E / 46.090861° СГШ; 13.972944° ИГД / 46.090861; 13.972944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна2,21 км2 (0,85 ми2)
Надм. вис.&10000000000000566500000566,5 м
Население (2020)
 • Вкупно119
 • Густина54/км2 (140/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Лазец (словенечки: Lazec) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.