Требенче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Требенче
Trebenče
Поглед на Требенче
Требенче is located in Slovenia
Требенче
Требенче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°8′36.3″N 13°59′7.1″E / 46.143417° СГШ; 13.985306° ИГД / 46.143417; 13.985306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна0,98 км2 (0,38 ми2)
Надм. вис.&10000000000000453000000453 м
Население (2020)
 • Вкупно93
 • Густина95/км2 (250/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Требенче (словенечки: Trebenče) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.