Река (Церкно)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Река
Reka
Поглед на Река
Река is located in Slovenia
Река
Река
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°6′53.6″N 13°55′29.1″E / 46.114889° СГШ; 13.924750° ИГД / 46.114889; 13.924750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаЦеркно
Површина
 • Вкупна3,71 км2 (1,43 ми2)
Надм. вис.&10000000000000252800000252,8 м
Население (2020)
 • Вкупно78
 • Густина21/км2 (54/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5282

Река (словенечки: Reka) — населба во Општина Церкно во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.